Jednou vetou

Česká polícia žiada ďalšie štyri mesiace na vyšetrovanie kauzy Čapí hnízdo

Český premiér Andrej Babiš

Foto: TASR/AP

Českí policajti požiadali o ďalšie predĺženie lehoty pre vyšetrovanie údajného dotačného podvodu okolo farmy Čapí hnízdo. V kauze čelí trestnému stíhaniu premiér ČR Andrej Babiš i viacerí členovia jeho rodiny, informoval v pondelok server Novinky.cz.

Vyšetrovanie prípadu sa malo uzavrieť do konca roku 2018. Hovorca mestského štátneho zastupiteľstva (prokuratúry) v Prahe však v pondelok oznámil, že vyšetrovatelia požiadali o predĺženie tejto lehoty do 30. apríla 2019. Či k predĺženiu skutočne dôjde, bude jasné v najbližších dňoch.

Babiš nariadil úradu vlády zbaviť sa telefónov Huawei

„Policajný orgán 21. decembra 2018 písomne štátnemu zástupcovi zdôvodnil, prečo nebolo možné vyšetrovanie (kauzy Čapí hnízdo) skončiť, aké úkony treba ešte vykonať a akú dobu bude vyšetrovanie pokračovať, tj. do 30. apríla 2019,“ uviedol hovorca Aleš Cimbala.

Štátny zástupca Jaroslav Šaroch, ktorý má tento prípad na starosti, sa k predĺženiu lehoty vyjadrí v rámci nasledujúcej previerky práce vyšetrovateľov. Ďalšie informácie hovorca neposkytol.

Babiš mladší je v ambulantnej starostlivosti ženevskej nemocnice

Šaroch však už v polovici decembra naznačil, že by vyšetrovanie 50-miliónovej dotácie na stavbu Čapí hnízdo, mohlo byť opäť predĺžené. Vrchná štátna zástupkyňa Šarocha kritizuje, že nevykonáva dohľad nad vyšetrovaním dostatočne dôrazne a efektívne.

Farma Čapí hnízdo je rekreačný areál s konferenčným centrom v okrese Benešov v Stredočeskom kraji. V roku 2008 získal projekt dotáciu 50 miliónov českých korún z európskych fondov na podporu malých a stredných podnikov. Pred získaním dotácie a po uplynutí času, keď mala spoločnosť v súlade s dotačnými podmienkami udržiavať projekt v chode, patrila farma pod Babišov holding Agrofert. Ten by na dotáciu pre malé a stredné podniky nárok nemal. Andrej Babiš však obvinenie z dotačného podvodu popiera.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia