Jednou vetou

Česká polícia žiada o vydanie poslanca SPD Roznera na trestné stíhanie

Poslanecká Snemovňa Českej republiky

foto: TASR

Česká polícia požiadala parlament o vydanie poslanca zo strany Sloboda a priama demokracia (SPD) Miloslava Roznera na trestné stíhanie. Informoval o tom v stredu spravodajský server Novinky.cz.

Policajti z pražského krajského riaditeľstva chcú Roznera stíhať pre trestný čin popierania, spochybňovania, schvaľovania a ospravedlňovania genocídia. Po dokázaní viny hrozí páchateľovi šesť mesiacov až tri roky väzenia.

Spor o ŠtB sa nekončí, bude pokračovať na Slovensku, avizoval Babiš

Poslanec, ktorý v Poslaneckej snemovni českého parlamentu zastáva funkciu predsedu komisie pre kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu, už v minulosti čelil trestnému oznámeniu pre svoje výroky o koncentračnom tábore v Letoch. Polícia však prípad, ktorý sa týkal aj šéfa SPD Tomia Okamuru odložila.

Podľa informácií denníka Právo však žalobcovia vrátili prípad na opätovné vyšetrenie. Predmetom stíhania má byť Roznerov výrok, ktorý predniesol vlani koncom roka na zasadaní SPD, a jeho záznam sa objavil na verejnosti. „Áno, nie som taký odborník na kultúru, ako trebárs pán exminister Herman, ale nepochybne by som nikdy nevyhodil z okna pol miliardy (korún) za likvidáciu fungujúcej firmy kvôli neexistujúcemu pseudokoncentráku.“

Poslanec tým podľa Noviniek narážal na odkúpenie ošipárne v obci Lety pri meste Písek, kde stál v časoch protektorátu koncentračný tábor pre Rómov. Objekt česká vláda vykúpila, aby tam mohlo vzniknúť pietne miesto.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia