Jednou vetou

České prezidentské voľby zaujali aj médiá v strednej Európe

Miloš Zeman a Jiří Drahoš

Foto: TASR

Zahraničné médiá venovali priestor českým prezidentským voľbám na európskej úrovni. Informácie o priebehu poskytovali v spravodajstve aj na Slovensku, Poľsku, Chorvátsku, Slovinsku, Macedónii a Bosne a Hercegovine. Spoločnosť NEWTON media priniesla súhrnný mediálny prehľad oboch víťazných kandidátov prvého kola, ktorými boli Jiří Drahoš a Miloš Zeman.

Medializácia bola na vrchole medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb. Ľudí najviac zaujímali výsledky oboch kôl a to vo všetkých krajinách. Najviac zainteresované boli predovšetkým susediace krajiny. Médiá prednostne skúmali aj rozdielne charaktery oboch kandidátov, zároveň ich politickú minulosť a názory na politiku za hranicami republiky. Dokonca mali prehľad aj o nečakaných udalostiach, medzi ktorými vynikal protest Angeliny Diashovej (ukrajinskej aktivistky z hnutia Femen), tá napadla Miloša Zemana vo volebnej miestnosti v prvom kole voľby.

Najväčšej mediálizácie sa voľby dočkali na Slovensku , slovenské médiá hodnoverne kopírovali české, konkrétne v otázke mediálneho obrazu kandidátov. Na rozdiel od ostatných sa zameriaval na predošlé politické skúsenosti kandidátov, čím sa snažili predísť šíreniu akýchkoľvek dezinformácii alebo hoaxov.

Rozdielne sympatie z geografického hľadiska

Graf zobrazujúci podiel medializácie prezidentských kandidátov v zahraničných médiách. Zdroj: Archív NEWTON Media, a.s.

 

Pozornosť médií bola venovaná viac kontroverznému Zemanovi, ako jeho protikandidátovi, zrejme kvôli jeho špecifickému štýlu vystupovania. Napriek tomu v snahe médií bolo zachovať informačný balans medzi oboma kandidátmi a zároveň aj neutrálny postoj, čo však nie je možné tvrdiť pri Srbsku – to vyslovene sympatizovalo s názormi Zemana. Srbi vnímajú Zemana ako spojenca a stotožňujú sa s jeho názorom – nezasahovať do vnútroštátnych záležitostí ostatných. „Česi nie sú hlúpi, budú voliť Zemana,“ zhodnotil známy srbský režisér Emir Kusturic.

 

Môže vás zaujímať

Lídri krajín únie sa dohodli na sankciách proti Bielorusku