České prezidentské voľby zaujali aj médiá v strednej Európe

Miloš Zeman a Jiří Drahoš

Foto: TASR

Zahraničné médiá venovali priestor českým prezidentským voľbám na európskej úrovni. Informácie o priebehu poskytovali v spravodajstve aj na Slovensku, Poľsku, Chorvátsku, Slovinsku, Macedónii a Bosne a Hercegovine. Spoločnosť NEWTON media priniesla súhrnný mediálny prehľad oboch víťazných kandidátov prvého kola, ktorými boli Jiří Drahoš a Miloš Zeman.

Medializácia bola na vrchole medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb. Ľudí najviac zaujímali výsledky oboch kôl a to vo všetkých krajinách. Najviac zainteresované boli predovšetkým susediace krajiny. Médiá prednostne skúmali aj rozdielne charaktery oboch kandidátov, zároveň ich politickú minulosť a názory na politiku za hranicami republiky. Dokonca mali prehľad aj o nečakaných udalostiach, medzi ktorými vynikal protest Angeliny Diashovej (ukrajinskej aktivistky z hnutia Femen), tá napadla Miloša Zemana vo volebnej miestnosti v prvom kole voľby.

Najväčšej mediálizácie sa voľby dočkali na Slovensku , slovenské médiá hodnoverne kopírovali české, konkrétne v otázke mediálneho obrazu kandidátov. Na rozdiel od ostatných sa zameriaval na predošlé politické skúsenosti kandidátov, čím sa snažili predísť šíreniu akýchkoľvek dezinformácii alebo hoaxov.

Rozdielne sympatie z geografického hľadiska

Graf zobrazujúci podiel medializácie prezidentských kandidátov v zahraničných médiách. Zdroj: Archív NEWTON Media, a.s.

 

Pozornosť médií bola venovaná viac kontroverznému Zemanovi, ako jeho protikandidátovi, zrejme kvôli jeho špecifickému štýlu vystupovania. Napriek tomu v snahe médií bolo zachovať informačný balans medzi oboma kandidátmi a zároveň aj neutrálny postoj, čo však nie je možné tvrdiť pri Srbsku – to vyslovene sympatizovalo s názormi Zemana. Srbi vnímajú Zemana ako spojenca a stotožňujú sa s jeho názorom – nezasahovať do vnútroštátnych záležitostí ostatných. „Česi nie sú hlúpi, budú voliť Zemana,“ zhodnotil známy srbský režisér Emir Kusturic.

 

Môže vás zaujímať

Finančník Epstein spísal dva dni pred samovraždou závet, dedičov neuviedol