Jednou vetou

Českému premiérovi Babišovi nedôveruje 60 percent opýtaných

Andrej Babiš

foto: TASR/AP

Českému premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO) nedôveruje 60 percent ľudí, opačný postoj zastáva 37 percent Čechov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Kantar CZ pre Českú televíziu.

Českému premiérovi „veľmi dôveruje“ 12 percent opýtaných, ďalšia štvrtina potom „skôr dôveruje“. Väčšina ľudí však Babišovi nedôveruje: v prieskume ľudia najčastejšie volili odpoveď „vôbec nedôveruje“ (38 percent).

„Pri pohľade na voličov ANO zisťujeme, že Andrejovi Babišovi dôveruje 93 percent ľudí, pevne teda stoja za svojím lídrom. Na druhej strane tohto spektra sú stredopravicové strany, kde voliči dôverujú premiérovi minimálne – je to do 10 percent,“ uviedol spoluautor výskumu zo spoločnosti Kantar CZ Pavel Ranocha.

V Prahe sa začala ďalšia demonštrácia proti Babišovej vláde

Niekde uprostred sa podľa neho nachádzajú voliči Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) s približne dvojtretinovou dôverou. U voličov hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) SPD a Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) je to asi tretinová dôvera, dodal Ranocha.

Prieskum uskutočnila agentúra Kantar CZ pre Českú televíziu v dňoch 20. a 21. novembra, teda ešte predtým, ako bol známy piatkový výsledok hlasovania o nedôvere vláde.

Babišova vláda má naďalej dôveru parlamentu

Prezident Miloš Zeman ešte pred týmto hlasovaním avizoval, že by  Babiša vymenoval za premiéra opäť. Podľa prieskumu však skoro 60 percent ľudí nesúhlasilo s tým, aby ho prezident znovu vymenoval. Opačný názor zastávalo 38 percent respondentov. Vláda však hlasovanie o nedôvere ustála, pripomenul v nedeľu spravodajský server ČT 24.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia