Jednou vetou

Českí moslimovia sú umiernení, zradikalizovať ich môžu útoky politikov

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Česká moslimská komunita je umiernená, dobre integrovaná a migračná vlna ju neovplyvnila.

Zradikalizovať by ju skôr mohli islamofóbne útoky niektorých českých politikov, upozorňuje zatiaľ neschválená výročná správa ministerstva vnútra za rok 2017. Priblížila ju v nedeľu webová stránka Českého rozhlasu (ČRo).

S ukončovaním bojov v Iraku a Sýrii podľa dokumentu hrozí návrat radikálnych bojovníkov – Česka sa to však zatiaľ netýka. Polícia v ČR, naopak, preverovala niekoľko ľudí podozrivých z podpory teroristov.

Otec útočníka zo Štrasburgu tvrdí, že jeho syn podporoval IS

Autori správy zdôrazňujú, že migračná vlna sa v Česku neprejavila na zložení miestnych náboženských komunít. Moslimovia do krajiny nemierili, maximálne republikou len prechádzali.

„Česká moslimská komunita sa v roku 2017 väčšinou prejavovala umiernene a možno ju považovať za integrovanú. Tento záver potvrdzujú ako experti polície, tak aj spravodajských služieb. Bezpečnostnými zložkami bolo však napriek tomu registrovaných niekoľko jednotlivcov, ktorí v obmedzenom okruhu osôb vyjadrovali radikálne názory,“ uvádza správa ministerstva vnútra o extrémizme za rok 2017, ako z nej citoval v nedeľu ČRo.

A aj keď uplynul odvtedy viac než rok, kľúčový záver tejto správy podľa religionistu Zdeňka Vojtíška stále platí.

Severná Kórea si pripomína siedme výročie úmrtia Kim Čong-ila

„Česká komunita je integrovaná, je mimoriadne vzdelaná, už len preto, že prví moslimovia sem prichádzali ako študenti a vyšší stupeň vzdelanosti si komunita stále ešte udržuje. Je tiež mimoriadne diverzifikovaná, žiadna národnosť u nás neprevažuje, aj to je z hľadiska bezpečnosti dobré,“ povedal spravodajskému serveru iROZHLAS.cz.

Report ministerstva opakuje zistenie už skôr zverejnenej situačnej správy o vnútornej bezpečnosti krajiny: v roku 2017 odišlo z Česka bojovať do Sýrie 11 ľudí. Časť z nich podľa MV ČR čelí trestnému stíhaniu, poznamenáva Český rozhlas.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia