Jednou vetou

Českí najvyšší ústavní činitelia rokovali o zahraničnej politike

Ilustračné foto

foto: TASR

Českí najvyšší ústavní činitelia sa v stredu na koordinačnej schôdzke k zahraničnej politike, ktorá sa konala na Pražskom hrade, zhodli, že v Európskej rade by mala prebiehať diskusia o ekonomickej a politickej účinnosti sankcií proti Rusku. Informoval o tom spravodajský server Aktuálně.cz.

Schôdzky sa nezúčastnil zástupca Senátu: jeho predseda Milan Štěch je v zahraničí a jeho zástupkyňu Pražský hrad na rokovanie nepustil.

Merkelová podľa Klausa zľahčuje ničivé následky migrácie

Český prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, ministri obrany a zahraničných vecí Lubomír Metnar a Jan Hamáček a predseda Snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček tiež konštatovali, že dôvody, ktoré viedli k zavedeniu sankcií proti Rusku, trvajú. Českí najvyšší ústavní činitelia „sa zhodli aj na užitočnosti komplexnej a otvorenej diskusie o tejto téme na úrovni Európskej rady, vrátane zhodnotenia ekonomickej a politickej účinnosti sankcií,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení ústavných činiteľov.

Politici sa takisto zhodli na zámere presunúť „v súlade s medzinárodným právom“ české veľvyslanectvo v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema, ako dlhodobo presadzuje prezident Zeman. Prvým krokom má byť plánované otvorenie Českého domu v Jeruzaleme.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre