Jednou vetou

Českí poslanci odsúdili návrh ruského zákona o veteránoch

Český prezident Miloš Zeman kráča okolo poslancov po svojom prejave počas parlamentnej schôdze v Prahe 10. januára 2018

Foto: TASR/AP

Českí poslanci odsúdili v stredu návrh ruského zákona, ktorý by uznal vojakov, ktorí sa v roku 1968 zúčastnili na okupácii Československa, za vojnových veteránov. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Rusko chce podľa názoru poslancov týmto krokom prepisovať a falšovať dejiny.

Poslanci na rokovaní prijali uznesenie navrhované ľudovcami, ktoré hovorí o tom, že okupácia Československa vojskami Varšavskej zmluvy bola porušením medzinárodného práva. Poslanci ďalej zahlasovali i za uznesenie, ktoré navrhovalo hnutie Sloboda a priama demokracia — Tomio Okamura (SPD), v ktorom sa píše, že snaha Ruska priznať status veteránov účastníkom invázie do Československa predstavuje pokus legitimizovať okupáciu.

Rusko ubezpečilo SR, že dodávky plynu nebudú po novom roku ohrozené

„Bola to okupácia. Bol to vojenský akt a porušenie medzinárodného práva. Je to testovací balónik, ktorým si Rusko znova testuje, kam až môže siahať územie jeho vplyvu,“ uviedla na pléne poslankyňa Občianskej demokratickej strany (ODS) Miroslava Němcová.

Prijatie navrhovaného zákona by podľa poslancov znamenalo vážne porušenie zmluvy o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi Českom a Ruskom z roku 1993.

Slovenskí a českí farmári podpísali spoločné memorandum

Návrh zákona už predtým odsúdilo i české ministerstvo zahraničných vecí a pripomenulo, že okupácia Československa vojskami piatich štátov Varšavskej zmluvy na čele so sovietskou armádou bola v rozpore s medzinárodným právom a vôľou československých občanov.

Ruský zákon by mal dopĺňať dodatok o „plnení úlohy pri potlačení pokusu o štátny prevrat a pri zabezpečení stabilizácie situácie v ČSSR počas obdobia rozsiahlej vojensko-strategickej operácie vojsk členských štátov Varšavskej zmluvy od 21. augusta do novembra 1968“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia