Jednou vetou

ČESKO: Minister zdravotníctva Adam Vojtěch odstúpil z funkcie

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch nečakane odstúpil z funkcie.

Foto: Facebook AV

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch nečakane odstúpil z funkcie, informuje spravodajský portál tn.cz. Oznámil to dnes na mimoriadnej tlačovej konferencii s tým, že premiér Andrej Babiš už má v rukách jeho rezignáciu.

„Po dôkladnom zvážení aktuálnej situácie som sa rozhodol, že odstúpim z funkcie ministra zdravotníctva. Pánovi premiérovi som už odovzdal svoju rezignáciu,“ oznámil Vojtěch a dodal, že tým chce „vytvoriť priestor na riešenie epidémie koronavírusu, ktorá nás ešte určite nejaký čas bude sprevádzať“.

Odchádzajúci minister si ponechá poslanecký mandát a ďalej sa bude venovať zdravotníctvu. „Prišiel som na ministerstvo zdravotníctva s úlohou, aby som presadil systémové zmeny. Epidémia koronavírusu mi ich však neumožňuje dokončiť,“ skonštatoval.

„Myslím si, že som pre zdravotníctvo pracoval na maximum. Snažil som sa skutočne urobiť všetko, aby sa české zdravotníctvo posunulo dopredu. Prácu ministra som vykonával srdcom a zo všetkých síl, samozrejme, spoločne s kolegami na ministerstve. Za necelé tri roky sa podaril celý rad zmien, niektoré veci sú dokončené, iné naštartované. Spustili sme elektronický recept, napísali sme historický zákon o elektronizácii zdravotníctva,“ zhodnotil Vojtěch svoje pôsobenie na čele rezortu, pričom tiež doplnil, že sa podľa neho podarilo zastaviť úbytok sestier v nemocniciach, znížiť administratívu alebo motivovať študentov k štúdiu zdravotníckych odborov.

Za pôsobenie na poste Vojtěchovi poďakoval premiér Andrej Babiš, podľa ktorého „urobil na ministerstve viac práce ako väčšina jeho predchodcov“ a neuveriteľne zvládol boj s prvou vlnou vírusu. „Chápem, že už toho na neho muselo byť veľa, že bol znechutený politikou a médiami a rozhodol sa odísť,“ napísal Babiš na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Tn.cz pritom pripomína, že vláda by mala len dve hodiny po Vojtěchovom vystúpení začať rokovať o znovuustanovení Ústredného krízového štábu, ktorý fungoval už na jar, keď platil núdzový stav a epidémia v Česku naberala na sile. Premiér však už v piatok avizoval, že teraz by mal mať štáb iné úlohy ako na jar, keď prevažne riešil nákup a distribúciu ochranných pomôcok. Teraz by mal podľa neho primárne slúžiť ako komunikačná spojka medzi krajmi a štátnymi inštitúciami. Zároveň tiež konštatoval, že sa „nedá vylúčiť“ opätovné vyhlásenie núdzového stavu.

V Českej republike v ostatnom období evidujú silný nárast prípadov koronavírusu. V nedeľu zaznamenali ďalších 985 pozitívne testovaných, no predtým počas šiestich dní bol počet prípadov ochorenia COVID-19 zakaždým vyšší ako tisíc, vo štvrtok to bolo dokonca rekordných 3130 prípadov. Český premiér v pondelok večer vystúpi v mimoriadnom príhovore k národu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia