Jednou vetou

Česko štartuje plošné testovanie na koronavírus, výsledky budú v máji

Pohľad na vyľudnení Karlov most v Prahe, 20. 3. 2020

foto: SITA, AP Petr David Josek

Ak by bol výskyt ochorenia nízky, dá sa čakať ďalší nárast prípadov.

V Českej republike sa vo štvrtok začne plošné testovanie na ochorenie COVID-19, ktorého cieľom je zmapovať jeho výskyt v rámci celého obyvateľstva. Testovanie bude trvať 14 dní a zapojiť by sa doň malo až 27-tisíc ľudí. Výsledky by mali byť známe začiatkom mája, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

Námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula očakáva, že testovanie ukáže nízky podiel osôb s protilátkami proti novému koronavírusu. „To, čo čakáme je, že sa budeme pohybovať niekde medzi promile a percentami,“ vyjadril sa politik s tým, že na miestach, kde bola epidémia, to môže byť vyššie. Desiatky percent ale neočakáva.

Podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha je význam štúdie strategický, pretože ukáže, v akom bode epidémie sa krajina nachádza. Ak by bol výskyt ochorenia nízky, dá sa čakať ďalší nárast prípadov.

Testovanie sa uskutoční na viacerých miestach – v Prahe, Brne, Olomouci, Litoměřiciach, Litoveli a Uničove. Ľudia z vybraných lokalít vo veku 18 – 89 rokov sa môžu na štúdii zúčastniť dobrovoľne. V Prahe a Brne budú testovať aj deti. Testovanie absolvujú aj chronickí pacienti z Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM). Súčasťou testu bude tiež jednoduchý dotazník. Účastníci sa výsledok vyšetrenia dozvedia do pol hodiny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia