Jednou vetou

Česko zastavilo vývoz zbraní do Turecka

Ilustračné foto

Foto: TASR

Česko v pondelok pozastavilo platnosť licencií na vývoz vojenského materiálu do Turecka. Na Twitteri o tom informoval vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček po tom, ako o tejto téme rokoval s premiérom Andrejom Babišom a ministrom priemyslu a obchodu Karlom Havlíčkom. Správu zverejnil český portál Novinky.cz.

Diplomati EÚ vyzvali členské krajiny, aby prestali predávať zbrane Turecku

„Náš export v oblasti obranného priemyslu nie je vôbec závratný, ide o 130 až 140 miliónov korún (5,03 až 5,42 milióna eur),“ uviedol ešte pred rokovaním minister Havlíček.

Dodal, že zástupcovia vlády priebežne celé popoludnie komunikujú s ministrom zahraničných vecí Tomášom Petříčkom, ktorý sa práve zúčastňoval na zasadnutí rady ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu.

Títo ministri z krajín EÚ sa v pondelok zaviazali, že štáty EÚ budú koordinovať obmedzenie vývozu zbraní do Turecka – budú tak reagovať na tureckú vojenskú operáciu v Sýrii.

Petříček si na pondelok ráno predvolal tureckého veľvyslanca Ahmeta Necatiho Bigaliho a apeloval za zastavenie ofenzívy v Sýrii.

Najmenej 26 civilistov prišlo o život v nedeľu počas tureckej ofenzívy

Minister veľvyslancovi osobne zopakoval, že prioritou EÚ je diplomatické riešenie situácie v Sýrii a že ďalšie konflikty neprispievajú k stabilite regiónu.

„Vyzval som týmto Turecko na zastavenie vojenskej akcie, apeloval som na diplomatické riešenie,“ oznámil Petříček.

Môže vás zaujímať

V. BRITÁNIA: Pripomínajú si tretie výročie požiaru Grenfell Tower