Jednou vetou

Česko zavedie kontroly na hraniciach, ak tak urobí Nemecko, uviedol Babiš

Český premiér Andrej Babiš

Foto: TASR/AP

Keď Nemecko obnoví kontroly na hraniciach, Česká republika bude postupovať rovnako. Po piatkovom rokovaní českej vlády to uviedol jej predseda Andrej Babiš, ktorého citoval server Novinky.cz.

„Chcem vedieť, akým spôsobom sme pripravení. Pripravení na to, keby sa nemecký minister vnútra Horst Seehofer rozhodol intenzívnejšie kontrolovať hranice a zamedziť tak prílivu legálnych utečencov,“ povedal Babiš na tlačovej konferencii.

Podľa českého premiéra sa dá predpokladať, že ak ku hraničným kontrolám pristúpi Nemecko, bude ho v tomto smere nasledovať i Rakúsko. „V tom prípade my urobíme rovnaké opatrenie. Pôjdeme na našu hranicu a budeme kontrolovať našu hranicu,“ zdôraznil šéf českého kabinetu pred piatkovým zasadnutím Bezpečnostnej rady štátu.

Salvini nemieni prijať z Nemecka migrantov registrovaných v Taliansku

Nemecké sesterské vládnuce strany CDU a CSU v súčasnosti vedú ostrý spor ohľadne migračného plánu ministra vnútra Horsta Seehofera. Ten počíta s tým, že niektorých nelegálnych migrantov nebudú vpúšťať cez nemecké hranice. Kancelárka Angela Merkelová to odmieta, pretože sa obáva dominového efektu na hraniciach európskych krajín a chce sa pokúsiť tento problém vyriešiť do konca júna na úrovni EÚ.

V prípade, že sa jej to nepodarí, chce Seehofer nariadiť vracanie migrantov z nemeckých hraníc i bez kancelárkinho súhlasu, čo vyvoláva obavy z rozpadu koalície.

Podľa Babiša by sa migranti nemali do Európy vôbec dostávať. Navrhuje, aby EÚ zriadila utečenecké tábory mimo Európy. Južné hranice EÚ by mali chrániť Grécko, Taliansko a Španielsko a ostatné členské krajiny by im v tom mali pomáhať.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia