Jednou vetou

Český kardinál Duka dostal v Budapešti vysoké štátne vyznamenanie

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka

foto: TASR

Vysoké štátne vyznamenanie prevzal v stredu v Budapešti z rúk maďarského prezidenta Jánosa Ádera český kardinál Dominik Duka, informovala agentúra MTI.

Stredný kríž s hviezdou maďarského Radu za zásluhy bol 36. arcibiskupovi pražskému a prímasovi českému udelený za to, že vytvoril podmienky pre maďarských veriacich v Čechách, aby mohli rozvíjať svoj náboženský život vo vlastnom materinskom jazyku. Duka bol ocenený aj za zásluhy o rozvoj maďarsko-českých cirkevných a politických vzťahov.

Čilskí biskupi ponúkli svoju rezignáciu, ich osud je v pápežových rukách

Na slávnostnom akte v budove Národného zhromaždenia sa zúčastnil predseda maďarského parlamentu László Kövér, maďarský prímas Péter Erdő a vicepremiér zodpovedný za cirkevné záležitosti Zsolt Semjén.
Áder vo svojom príhovore uviedol, že český kardinál v uplynulých rokoch mnohokrát potvrdil, že je priateľom Maďarska.

Semjén pripomenul, že Duka pri príležitosti 60. výročia protikomunistickej revolúcie v Maďarsku z roku 1956 osobne inicioval, aby sa v Prahe konala smútočná omša za bývalého ostrihomského arcibiskupa Józsefa Mindszentyho, ktorý bol politickým väzňom za čias nacizmu i komunizmu.

Vicepremiér dodal, že český kardinál často navštevuje Maďarsko, pravidelne celebroval omše v maďarských kostoloch a inicioval napríklad aj to, aby do Prahy prišiel slúžiť maďarský katolícky kňaz.
Duka oslávil na sklonku apríla tohto roka svoje 75. narodeniny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia