Jednou vetou

Český minister zahraničných vecí Petříček nevidí dôvod na odvolanie uznania Kosova

Minister zahraničných vecí Tomáš Petříček

foto: TASR

Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček v stredu uviedol, že nevidí dôvod, prečo by mala Česká republika odvolať uznanie Kosova, ako to počas návštevy Srbska navrhol prezident ČR Miloš Zeman. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Podľa Petříčka by takýto krok nebol v záujme čitateľnosti českej zahraničnej politiky.

Porošenkova strana žiada reakciu na Zemanovu schôdzku s Rusínmi

„Napriek tomu, že na takúto debatu nevidím v tejto chvíli dôvod, pretože situácia na Balkáne sa nijako dramaticky nezmenila, rád sa s pánom prezidentom o jeho názore pobavím,“ napísal český minister zahraničných vecí v SMS správe.

„Česko podporuje krajiny západného Balkánu, teda aj Srbska, na ceste do EÚ. Kosovo sme v roku 2008 uznali ‚de iure‘ a je v záujme našej bezpečnosti a čitateľnosti našej zahraničnej politiky, aby sme na tom nič nemenili,“ dodal Petříček.

Reagoval tak na vyhlásenie prezidenta Zemana, že nemá rád Kosovo a že sa na porade českých najvyšších ústavných činiteľov opýta, či by nebolo možné, aby Česká republika vzala uznanie Kosova späť.

Zeman v Srbsku: Treba odvolať uznanie Kosova, vládnu mu vojnoví zločinci

Zeman o zrušení uznania samostatného Kosova rozprával na stredajšej tlačovej konferencii po stretnutí so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom v Belehrade, kde je český líder na návšteve. On sám naznačil, že takúto možnosť podporuje.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi