Český premiér Bohuslav Sobotka odstúpil z postu predsedu ČSSD

Bohuslav Sobotka

zdroj: TASR/AP

Český premiér Bohuslav Sobotka dnes odstúpil z postu predsedu Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD). Stalo sa tak po dnešnom stretnutí najužšieho vedenia sociálnych demokratov, informovala Česká televízia (ČT). Sobotka odchádza z čela strany po siedmich rokoch, premiérom však zostáva naďalej.

Vedenie ČSSD od štvrtka prevezme doterajší prvý podpredseda strany Milan Chovanec. Uvoľnením pozície volebného lídra ministrovi zahraničných vecí Lubomírovi Zaorálkovi sa Sobotka zrejme snaží zastaviť klesajúce preferencie strany.

„K zajtrajšiemu dňu opúšťam funkciu predsedu strany. Tejto funkcie sa v súlade so stanovami sociálnej demokracie ujme štatutárny podpredseda Milan Chovanec. Verím, že pomôže sociálnej demokracii pred voľbami zjednotiť sa a že ju pomôže dobre zorganizovať,“ oznámil Sobotka po rokovaní straníckeho grémia.

ČSSD sa v uplynulých mesiacoch blížila v prieskumoch verejnej mienky k desiatim percentám podpory. Práve takýto výsledok jej pripísal i volebný model, ktorý začiatkom júna pripravila pre ČT agentúra Kantar TNS.

Väčšina poslancov ČSSD však so Sobotkovým odchodom nesúhlasí. Podľa nich je výmena volebného lídra chybou a nič sa tým nevyrieši. Rezervovaný postoj k možnej výmene predsedu mala aj väčšina krajských predstaviteľov ČSSD.

Predsedu môže podľa stanov ČSSD odvolať iba ústredný výkonný výbor. Ten sa formálne zíde v sobotu, keď sociálna demokracia organizuje programovú konferenciu, kde chce predstaviť svoje kľúčové plány a odštartovať kampaň do volieb do Snemovne.

Môže vás zaujímať

Medvedev: Rusko podporuje Srbsko v otázke jeho suverenity a celistvosti