Jednou vetou

Český prezident Zeman odsúdil návrh zákona o veteránoch z roku 1968

Český prezident Miloš Zeman

Foto: TASR/AP

Český prezident Miloš Zeman si vo štvrtok pozval ruského veľvyslanca Alexandra Zmejevského, aby mu vyjadril nesúhlas s pripravovanou novelou zákona, ktorá by urobila z príslušníkov okupačných vojsk z augusta 1968 vojnových veteránov. Považuje ju za "drzú provokáciu".

Zmejevskij podľa spravodajského serveru Novinky.cz tvrdí, že Rusko sa drží pozícií z česko-ruskej dohody z roku 1993.

„Prezident republiky označil pripravovaný zákon o veteránoch z roku 1968 za drzú provokáciu Českej republiky i jeho osobne. Dôrazne povedal veľvyslancovi Ruskej federácie, že v prípade schválenia tohto zákona sa dajú očakávať dlhodobé, výrazne negatívne vplyvy na vzťahy medzi RF a ČR,“ oznámil po rokovaní hovorca Hradu Jiří Ovčáček.

Návrh ústavnej žaloby na Zemana podpísalo už 30 senátorov

Zmejevskij tvrdí, že Rusko drží pozície dohody medzi oboma štátmi, ktorá odsudzuje inváziu do Československa z roku 1968.

Návrh už skôr odsúdilo české ministerstvo zahraničných vecí, ktoré pripomenulo, že okupácia Československa vojskami piatich štátov Varšavskej zmluvy v čele so sovietskou armádou bola v rozpore s medzinárodným právom i vôľou československých občanov.

Návrh odsúdili aj obe komory českého parlamentu. Senát v stredu vyzval v uznesení najvyšších českých ústavných činiteľov na prijatie spoločného nesúhlasného vyhlásenia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia