Jednou vetou

Českých a amerických vojakov vyšetrujú pre smrť zbitého väzňa

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Českých a amerických vojakov pôsobiacich v Afganistane vyšetrujú pre podozrenie z podielu na smrti afganského vojaka, ktorý bol zbitý vo väzbe Severoatlantickej aliancie na afganskej pôde. Informoval o tom v pondelok americký denník The New York Times (NYT).

Príslušníka afganského komanda vypočúvali v súvislosti s vraždou českého vojaka.

Zamestnanca Senátu zatkli pre podozrenie zo špionáže pre KĽDR

Česká armáda obvinenia odmieta. „Striktne odmietame podobné obvinenia. Prebieha štandardné vyšetrovanie útoku príslušníka afganských bezpečnostných síl na českého vojaka, ktorého sa zúčastňujú všetky zainteresované strany,“ uviedol pre spravodajský server iDNES.cz hovorca českého ministerstva obrany Jan Pejšek.

Člen špeciálnych síl Vahidulláh Chán bol podozrivý z vraždy rotného Tomáša Procházku z 22. októbra. Jeho vražda bola jedným z najzávažnejších útokov príslušníkov afganských bezpečnostných zložiek na koalíciu vedenú Západom, konštatovali NYT.

HRW vyzvala Argentínu, aby začala vyšetrovanie voči princovi Salmánovi

Rotný Procházka padol, keď na neho afganský vojak začal strieľať. Posmrtne ho povýšili do hodnosti štábneho práporčíka a minister obrany Lubomír Metnar mu taktiež udelil Kríž obrany štátu.

Procházka je už štvrtým padlým českým vojakom v Afganistane v tomto roku. V auguste zahynuli po teroristickom útoku pri základni v Bagráme Kamil Beneš, Martin Marcin a Patrik Štěpánek, ktorí slúžili v mechanizovanom prápore v Tábore, pripomína v utorok server Novinky.cz.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia