Jednou vetou

Chameneí povedal Abemu, že nechce jadrové zbrane; s USA rokovať odmieta

Najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí

Foto: TASR/AP

Teherán nebude v žiadnom prípade rokovať so Spojenými štátmi, uviedol vo štvrtok iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí. Vyjadril sa tak počas stretnutia s japonským premiérom Šinzóom Abem, ktorý pricestoval do Teheránu, aby sa pokúsil zmierniť eskalujúce napätie medzi USA a Iránom a sprostredkoval dialóg medzi nimi.Chameneí tiež Abeho uistil, že Irán nemá v úmysle vyrobiť alebo použiť jadrové zbrane.

„Nemyslím si, že Trump (prezident USA Donald Trump) si zaslúži akúkoľvek výmenu správ a nemám od neho žiadnu odpoveď a nedávam žiadnu odpoveď ani ja jemu,“ povedal na rokovaní iránsky duchovný vodca, ktorého slová citovala Chameneího oficiálna web stránka.

Trump by neváhal prijímať informácie o svojich oponentoch zo zahraničia

Agentúra AP komentovala, že Chameneího vyhlásenia môžu indikovať, že Abeho návšteva nemusela byť úspešnou.
Pokiaľ ide otázku jadrového programu Teheránu, japonský premiér po stretnutí s iránskym vodcom pred novinármi vyhlásil: „Najvyšší duchovný Chameneí povedal, že táto krajina nevyrobí a nemala by vyrobiť, držať alebo použiť jadrové zbrane a že nemá žiadny takýto zámer.“

Agentúra Reuters pripomenula, že Abe bol vôbec prvým japonským premiérom, ktorý rokoval s iránskym duchovným vodcom. Japonsko – kľúčový spojenec USA s tradične dobrými vzťahmi s Iránom – dúfa, že bude môcť sprostredkovať komunikáciu medzi Washingtonom a Teheránom.

Irán by mal konštruktívne prispievať k mieru na Blízkom východe, uviedol Abe

V čase, keď sa prudko zhoršujú vzťahy medzi Iránom a významným spojencom Japonska Spojenými štátmi, sa Abe ponúkol, že bude sprostredkovateľom dialógu, a to priamym rokovaním s predstaviteľmi Iránu.

Abe vyzval ešte v stredu počas oficiálnej návštevy Iránu Teherán, aby zohrával „konštruktívnu úlohu“ pri posilňovaní mieru na Blízkom východe, a varoval pred hrozbou „neúmyselného vypuknutia konfliktu“ v regióne.

„Je nevyhnutné, aby Irán zohrával konštruktívnu úlohu v budovaní mieru a stability na Blízkom východe,“ vyhlásil Abe počas spoločnej tlačovej konferencie s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním. Dodal však tiež, že narastajúce napätie vo vzťahoch Teheránu s Washingtonom by mohlo viesť k „neúmyselnému vypuknutiu konfliktu“.

Japonský premiér na historickej návšteve Iránu rokoval s Chameneím

Japonsko a Irán si zachovávajú dobré vzťahy, keďže na nerastné suroviny chudobné Japonsko je do veľkej miery závislé od dovozu ropy z Blízkeho východu, hoci iránska ropa tvorila vlani iba 5,3 percenta jeho celkového importu.
Iránski a americkí lídri sa dostávajú do sporov od zvolenia Donalda Trumpa do úradu prezidenta USA v roku 2016. Trump stiahol Spojené štáty z jadrovej dohody podpísanej v roku 2015 medzi Iránom a svetovými mocnosťami, pričom zároveň opätovne uvalil na Teherán ekonomické sankcie.

Teherán v máji oznámil čiastočné odstúpenie od multilaterálnej dohody o jadrovom programe. Obavy z možného vojenského konfliktu vzrástli po tom, ako USA vyslali do oblasti Perzského zálivu lietadlovú loď s útočnou skupinou ďalších plavidiel, ako aj strategické bombardéry a raketové systémy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia