Jednou vetou

Chameneí: USA tlačia Saudskú Arábiu do vojny s Iránom

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí

foto: TASR/AP

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v pondelok uviedol, že Spojené štáty tlačia Saudskú Arábiu do vojny proti Iránu.

Chameneí na svojej webovej stránke napísal, že „Američania sa snažia dávať Saudskoarabov a niektoré ďalšie krajiny regiónu na prvé miesto, pred Irán. Ak sú (Saudskoarabi) múdri, nenechajú si od Spojených štátov túto ilúziu nahovoriť“.

Iránsky diplomat: Jadrová dohoda v súčasnej podobe nie je udržateľná

Iránsky najvyšší vodca takisto napísal, že USA chcú finančnú záťaž, ktorú prináša konflikt s Iránom, zvaliť na plecia ostatných krajín Blízkeho východu. Avšak Chameneí varoval, že „Irán na nich udrie a porazí ich, ak sa s ním pustia do konfliktu“.

Ajatolláh vyzval Spojené štáty, aby odišli z Blízkeho východu, a zdôvodnil to tým, že ich vojenská prítomnosť vyvoláva v regióne neistotu a konflikty.

Pompeo: Mier medzi Izraelom a Palestínčanmi je prioritou Trumpovej vlády

Jeho vyjadrenia prišli práve počas návštevy nového amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea na Blízkom východe. Pompeo tam vyjadril podporu Izraelu a Saudskej Arábii a vyhlásil, že Irán „destabilizuje celý tento región“.

Saudská Arábia a Irán sú dlhodobými regionálnymi rivalmi a v občianskych vojnách v Sýrii a Jemene podporujú opačné strany. Irán sa v posledných rokoch snaží posilniť svoj vplyv v regióne aj tak, že podporuje vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada a celý rad ozbrojených skupín.

Izrael i Saudská Arábia vnímajú Irán ako regionálnu hrozbu a už dlho vyzývajú Spojené štáty, aby zaujali agresívnejší postoj k Teheránu, pripomenula v pondelok tlačová agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia