Jednou vetou

Chamení udelil milosť žene, ktorá si sňala hidžáb a stala sa symbolom protestov

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí

foto: TASR/AP

Mladá Iránka, ktorá si v decembri 2017 v Teheráne na verejnosti demonštratívne sňala z hlavy biely hidžáb a odsúdili ju na rok väzenia, dostala od iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího milosť. S odvolaním sa na jej právničku o tom informovala agentúra AP.

Súd odsúdil Vídu Movahedovú v marci na ročný trest väzenia po tom, ako ju uznal za vinnú v prípade podnecovania verejnej „korupcie“. Zatkli ju vlani v novembri.

Najvyšší vodca Chameneí obhajuje skandovanie „Smrť Amerike“

Movahedová sa aktuálne nachádza na zozname omilostených. Proces jej prepustenia z väzenia však stále trvá, povedala v nedeľu jej právnička. Iránske úrady sa k tejto informácii doposiaľ nevyjadrili.

Agentúra AP doplnila, že najvyšší iránsky duchovný líder ajatolláh Alí Chameneí zvykne príležitostne udeľovať milosť, zvyčajne pri príležitosti sviatkov.

Movahedová (32), prezývaná aj „dievčina z Ulice Engheláb“, sa preslávila po tom, ako sa 27. decembra 2017 postavila na rozvodnú skriňu pri jednej z hlavných ulíc Teheránu – Triede revolúcie (Enghelábe eslámí) – a s nepokrytými vlasmi mávala svojím bielym hidžábom. Aktivistku vtedy nakrátko zadržali príslušníci mravnostnej polície.

Iránsky parlamentný výbor po najnovšom kroku USA vyzval na rozvážnosť

Jej protest sa konal v jednu z tzv. bielych stried, keď sa aktivisti v Iráne obliekajú do bieleho na protest proti striktným pravidlám odievania zavedených po islamskej revolúcii v roku 1979.

V súlade s nimi musia hidžáb nosiť v Iráne všetky ženy a dievčatá od dovŕšenia deviateho roku života. Okrem toho musia vždy mať oblečenie zakrývajúce ramená a nohy a odev skrývajúci telo. Porušenie týchto pravidiel sa trestá pokutou do 500.000 rialov či dvoma mesiacmi väzenia.
Iránske úrady pre podobné prečiny zadržali vlani 29 žien.

Môže vás zaujímať

Čína prvý raz od januára nezaznamenala žiadne úmrtie na koronavírus