Jednou vetou

Chamení udelil milosť žene, ktorá si sňala hidžáb a stala sa symbolom protestov

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí

foto: TASR/AP

Mladá Iránka, ktorá si v decembri 2017 v Teheráne na verejnosti demonštratívne sňala z hlavy biely hidžáb a odsúdili ju na rok väzenia, dostala od iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího milosť. S odvolaním sa na jej právničku o tom informovala agentúra AP.

Súd odsúdil Vídu Movahedovú v marci na ročný trest väzenia po tom, ako ju uznal za vinnú v prípade podnecovania verejnej „korupcie“. Zatkli ju vlani v novembri.

Najvyšší vodca Chameneí obhajuje skandovanie „Smrť Amerike“

Movahedová sa aktuálne nachádza na zozname omilostených. Proces jej prepustenia z väzenia však stále trvá, povedala v nedeľu jej právnička. Iránske úrady sa k tejto informácii doposiaľ nevyjadrili.

Agentúra AP doplnila, že najvyšší iránsky duchovný líder ajatolláh Alí Chameneí zvykne príležitostne udeľovať milosť, zvyčajne pri príležitosti sviatkov.

Movahedová (32), prezývaná aj „dievčina z Ulice Engheláb“, sa preslávila po tom, ako sa 27. decembra 2017 postavila na rozvodnú skriňu pri jednej z hlavných ulíc Teheránu – Triede revolúcie (Enghelábe eslámí) – a s nepokrytými vlasmi mávala svojím bielym hidžábom. Aktivistku vtedy nakrátko zadržali príslušníci mravnostnej polície.

Iránsky parlamentný výbor po najnovšom kroku USA vyzval na rozvážnosť

Jej protest sa konal v jednu z tzv. bielych stried, keď sa aktivisti v Iráne obliekajú do bieleho na protest proti striktným pravidlám odievania zavedených po islamskej revolúcii v roku 1979.

V súlade s nimi musia hidžáb nosiť v Iráne všetky ženy a dievčatá od dovŕšenia deviateho roku života. Okrem toho musia vždy mať oblečenie zakrývajúce ramená a nohy a odev skrývajúci telo. Porušenie týchto pravidiel sa trestá pokutou do 500.000 rialov či dvoma mesiacmi väzenia.
Iránske úrady pre podobné prečiny zadržali vlani 29 žien.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu