Jednou vetou

Charita Oxfam: Jemenčania čelia „dvojitej hrozbe“ – hladu a mrazu

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Medzinárodná humanitárna organizácia Oxfam v stredu oznámila, že vyše pol milióna vysídlených ľudí v Jemene, postihnutom vojnou, čelí "dvojitej hrozbe" - hladomoru a mrazu, keďže prichádza zimné ročné obdobie.

Charita Oxfam uviedla, že v horských oblastiach Jemenu sa nachádza približne 530.000 vysídlených ľudí, pričom mnohí tam žijú v provizórnych príbytkoch, ktoré nemajú izoláciu pred chladom a nie sú odolné voči nepriaznivému počasiu.

V roku 2018 bolo zatiaľ po celom svete zabitých 53 novinárov

Riaditeľ jemenskej pobočky Oxfamu Muhsin Siddiquey podľa tlačovej agentúry AP vyhlásil, že „teploty okolo bodu mrazu môžu byť poslednou ranou pre rodiny zápasiace s krutým hladom“.

Jemenská vláda, podporovaná koalíciou pod velením Saudskej Arábie, vedie od roku 2015 vojnu proti šiitským povstalcom húsíom spriazneným s Iránom.

Podľa predstaviteľov OSN vojna spôsobila v Jemene najhoršiu humanitárnu krízu na svete, keďže krutým hladom trpia milióny tamojších obyvateľov.

Štrasburg skúmať možnosti, ako nepochovať telo útočníka z vianočných trhov

Mierové rozhovory, ktoré sa konali tento mesiac vo Švédsku, priniesli dohodu o prímerí v jemenskom, strategicky dôležitom pobrežnom meste Hudajda, ale ešte treba vyriešiť a ukončiť aj širší konflikt.

Navyše, podľa najnovších správ povstalci už vyše 20-krát porušili prímerie v Hudajde, ktoré začalo platiť v utorok.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia