Jednou vetou

Chášukdžího na konzuláte uškrtili a potom rozštvrtili

Novinár Džamál Chášukdží

foto: TASR

Novinár Džamál Chášukdží sa stal obeťou úkladnej vraždy, pri ktorej ho uškrtili hneď po vstupe do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule.

Páchatelia telo následne rozštvrtili a zbavili sa ho, uviedol v stredu úrad hlavného istanbulského prokurátora Irfana Fidana vo vyhlásení, o ktorom informovala tlačová agentúra AP.

Doterajšie rozhovory so saudskoarabským generálnym prokurátorom Saúdom Mudžibom, ktorý v súvislosti s kauzou Chášukdžího pricestoval do Istanbulu, nepriniesli žiadne „konkrétne výsledky“, a to i napriek „dobromyseľným snahám“ tureckých orgánov odhaliť pravdu, dodala prokuratúra.

Uvedené vyhlásenie je podľa AP prvým prípadom, keď niektorý z tureckých predstaviteľov verejne potvrdil, že Chášukžího po príchode na konzulát uškrtili a rozštvrtili.

Poslanci v Čechách budú debatovať o návrhu zákona umožňujúcom manželstvá homosexuálov

Saudskoarabský generálny prokurátor Mudžib sa v noci na stredu stretol v Istanbule s predstaviteľmi tureckej tajnej služby. Na základe dohody o spolupráci pri vyšetrovaní medzi Rijádom a Ankarou sa už stretol aj s istanbulským prokurátorom Fidanom a navštívil tiež saudskoarabský konzulát, kde k vražde došlo.

Turecko žiada o vydanie 18 podozrivých Saudskoarabov, ktorí sú vo svojej vlasti zadržiavaní v súvislosti s vraždou Chášukdžího. Tento kritik saudskoarabského korunného princa a prispievateľ denníka The Washington Post zmizol 2. októbra, keď vošiel do priestorov konzulátu v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady potrebné pre sobáš s tureckou snúbenicou.

Saudskorabskí predstavitelia pôvodne tvrdili, že novinár konzulát opustil, prokuratúra tohto kráľovstva však minulý týždeň priznala, že bol zavraždený.

Francúzsko nie je odkázané na predaj zbraní Rijádu, tvrdí šéf rezortu diplomacie

Turecko žiada Saudskú Arábiu o informácie ohľadom Chášukdžího pozostatkov, ktoré sa stále nenašli, ako aj o tom, kto vraždu nariadil.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia