Jednou vetou

Chášukžího snúbenica privítala správu OSN, žiada, aby sa ňou kompetentní riadili

Novinár Džamál Chášukdží

foto: TASR

Snúbenica zavraždeného saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího označila v stredu za vítaný pokrok správu expertky Organizácie Spojených národov, ktorá v súvislosti s vraždou Chášukdžího vyzvala na vyšetrovanie saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána a ďalších vysoko postavených predstaviteľov. Informovala o tom agentúra DPA.

Turecko podporilo správu OSN v prípade Chášukdžího vraždy

„Výzva osobitnej spravodajkyne OSN na vyšetrovanie Muhammada bin Salmána v súvislosti s vraždou môjho drahého Džamála je vítaným vývojom. Teraz nastal čas, aby členovia BR OSN postupovali podľa tohto odporúčania. Spravodlivosti musí byť učinené zadosť a pravda musí byť odhalená,“ napísala Hatice Cengizová vo štvrtok na sociálnej sieti Twitter.

V stredajšej správe Callamardovej sa píše, že dôveryhodné dôkazy si vyžadujú ďalšie nezávislé a objektívne vyšetrovanie, uvádza spravodajský server BBC, ktorý pripomína, že Chášukdžího zabili vlani 2. októbra saudskoarabskí agenti na konzuláte Saudskej Arábie v tureckom meste Istanbul.

Saudskoarabské úrady tvrdia, že agenti nekonali na príkaz korunného princa.  V Saudskej Arábii zároveň súdia za zatvorenými dverami v prípade Chášukdžího vraždy 11 neidentifikovaných osôb a pre päť z nich žiada prokuratúra trest smrti.

Callamardová, ktorá sa systematicky zaoberá prípadmi tzv. mimosúdneho zabíjania, však uviedla, že tento proces nespĺňa medzinárodné normy a vyzvala na jeho pozastavenie.

Zadržali 2 podozrivých špiónov SAE, preverujú súvis s kauzou Chášukdží

Podľa nej by generálny tajomník OSN António Gutteres mal spustiť medzinárodné vyšetrovanie Chášukdžího vraždy.
Callamardová sa tiež vyslovila za to, aby sa na osobný majetok korunného princa Muhammada bin Salmána vzťahovali sankcie, až kým sa neobjaví dôkaz, že za vraždu Chášukdžího nenesie zodpovednosť.

Vražda Chášukdžího vyvolala medzinárodný škandál a napätie vo vzťahoch medzi Rijádom a Ankarou i západnými štátmi vrátane Spojených štátov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia