Jednou vetou

Chcete si pozrieť sídlo prvého československého premiéra, Kramářovu vilu v Prahe?

Kramářova vila v Prahe

foto: uradvlady.cz

V sobotu (7.4.) bude prvýkrát v tomto roku otvorená pre verejnosť Kramářova vila v Prahe. Český Úrad vlády tým pokračuje v otvorenosti a sprístupnení historických palácov, ktoré spravuje. Vila bude sprístupnená od apríla do októbra každú sobotu od 9-tej do 16-tej hodiny.

Návštevníci sa môžu tešiť na prehliadku interiérov aj záhrady sprevádzanú odborným výkladom historikov. Zoznámia ich s históriou aj súčasnosťou vily a tiež so životom prvých majiteľov. Tými boli prvý predseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Nadežda.

Pre výstavbu vily si Kramář vybral pozemok na bašte svätej Márie Magdalény. Za sľub, že budova bude jednoposchodová a bude tvoriť esteticky vhodný doplnok k Pražskému hradu, tam získal parcelu s rozlohou vyše 12-tisíc štvorcových metrov. Mesto mu za predkupné právo naviac zabezpečilo výstavbu prístupovej cesty a inžinierskych sietí do vtedy ešte zriedka obývaných končín.

Stavba trvala päť rokov

Vypracovaním návrhu poveril Kramář prestížneho viedenského architekta Friedricha Ohmanna. Stavebné práce na parcele sa začali v roku 1911 a pod vedením staviteľa Josefa Čámského trvali takmer päť rokov. Budova s rozlohou 700 štvorcových metrov mala celkovo 56 miestností. Okrem súkromných spální a pracovní tam bolo niekoľko jedální, salónov, hál, izieb pre návštevy aj miestnosť na gulečník.

Hospodárske zázemie domu tvorilo osem pivníc, vlastný sklad benzínu, žehliareň a odsávač prachu. Vila mala centrálne teplovzdušné kúrenie, domáci výťah a ďalšie vymoženosti spríjemňujúce život náročných majiteľov. Veľkorysé boli aj stavebné úpravy okolia, kde sa budovali skleníky, domček pre záhradníka, tenisový kurt a park. Napriek tomu, že z architektonického hľadiska sa vila ťažko zaraďuje, pretože novobarokový sloh dopĺňajú typické secesné prvky, je považovaná za jednu z výrazných stavieb pražskej vilovej architektúry.

Unikátna vnútorná výstavba

Zvláštnu pozorosť venovali majitelia vnútornej výzdobe. Pod dohľadom Kramářovej manželky Nadeždy Nikolajevny tu vznikali ojedinelé interiéry, ktorých autormi sú napríklad profesor Umeleckopriemyselnej školy Jan Beneš alebo sochár Celda Klouček. Ruský pôvod a estetické cítenie domácej panej, ktoré často presadzovala na úkor odporúčaní renomovaných umelcov, vtlačili vile neopakovateľnú pečať. Dekorácie ruskými, či skôr byzantskými motívmi zároveň vypovedali o Kramářovom politickom cítení, v ktorom dôležitú úlohu hrala všelovanská idea a s ňou spojená orientácia na cárske Rusko.

Na jar v roku 1915 sa manželia konečne nasťahovali, ale potešenie z nového domu si dopriali iba na niekoľko dní. Karel Kramář bol 21.mája zatknutý a o rok neskôr odsúdený vo Viedni na trest smrti za vlastizradu. Až do roku 1917, kedy sa vďaka cisárskej amnestii vrátil do Prahy, zostala vila osamotená. Približne v tom čase prišli Kramářovi o svoje sídlo na Kryme a tak sa im pražská vila stala skutočným domovom.

O vilu musel bojovať

Je zaujímavé, že napriek svojmu významnému postaveniu v politickom živote prvej republiky musel Kramář obhájiť svoje súkromie pred bytovou komisou, ktorá navrhla do vily ubytovať potrebných spoluobčanov. Druhý krát o svoj domov Kramář bojoval v 30-tych rokoch, keď sa v súvislosti s hospodárskou krízou dostal do finančných problémov. Vtedy požiadal mesto pozbavenie záväzkov ohľadom predkupného práva, ktoré mu bránili disponovať s mnohomiliónovým majetkom. Po ostrej kritike zo strany ľavicovej tlače mu mesto nakoniec vyhovelo a tak sa skončili aj špekulácie o tom, že by vila mohla byť sídlom pražského primátora.

V roku 1938 po smrti bezdetných manželov prešla vila do vlastníctva Spoločnosti doktora Karla Kramářa, ktorá ju prenajala Národnej galérii. Koncom 40-tych rokov prevzalo nehnuteľnosť aj s vnútorným vybavením Národné múzeum, ale už v roku 1952 sa budova dostala do správy Úradu predsedníctva vlády. Po stavebných úpravách vtedy značne schátraných múrov bola určená predovšetkým na reprezentáciu a ubytovanie štátnych návštev.

V rokoch 1994-1998 prešla zásadnou rekonštrukciou obytných priestorov a od roku 1998 slúži ako rezidencia predsedu vlády českej republiky.

zdroj: Úrad vlády Českej republiky

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia