Tisíce Chorvátov vyšlo do ulíc, nesúhlasia s Istanbulským dohovorom

Ilustračná foto

Foto: TASR

Tisícky Chorvátov protestovali v sobotu v Záhrebe proti ratifikácii tzv. Istanbulského dohovoru, ktorý podľa nich otvára dvere homosexuálnym manželstvám. Informovala o tom agentúra DPA. Organizácia s názvom Chorvátsko proti Istanbulskému dohovoru, uviedla, že demonštrácií sa zúčastnilo 70.000 ľudí. Odhad polície bol však 7000.

 Istanbulský dohovor, ktorý prijala Rada Európy v roku 2011, je medzinárodná zmluva pojednávajúca o boji proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu. Doteraz dohovor podpísalo 46 krajín vrátane Chorvátska – a 27 ho ratifikovalo, spresnila DPA. Cirkev, ktorá má v Chorvátsku značný vplyv, a krajine pravicové strany trvajú na tom, že Istanbulský dohovor zavádza „tretí rod“.

Chorvátska konzervatívna vláda napriek odporu dohovor schválila a vo štvrtok vyzvala parlament, aby ho ratifikoval. Aby vláda upokojila oponentov, prijala k ratifikácii samostatné vyhlásenie, podľa ktorej dohovor Rady Európy nezmení chorvátsku právnu definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy.

Termín hlasovania o dokumente v chorvátskom parlamente zatiaľ nie je známy. Vo februári odmietli dohovor ratifikovať dve krajiny EÚ – Bulharsko a Slovensko – ktoré kritizovali, akým spôsobom Istanbulský dohovor definuje rod.

Môže vás zaujímať

Tisíce demonštrantov žiadali zastaviť pokusy na zvieratách pri Hamburgu