Jednou vetou

Čierni pasažieri v New Yorku pripravili tento rok mestskú dopravu o stovky milónov

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Každý deň sa bez zaplatenia prevezie metrom v New Yorku až 208.000 ľudí, čo je 3,8 percenta všetkých cestujúcich. Pri autobusoch je to ešte horšie. V nich jazdí načierno až 348.000 ľudí (16 percent). Celkovo za rok 2018 tak pripravia úrady o 215 miliónov dolárov, uviedol v utorok Úrad pre mestskú dopravu v New Yorku (MTA).

 Úrad informoval, že najbežnejším spôsobom, ako sa ľudia vyhýbajú plateniu v metre, je preskočenie cez turniket alebo prebehnutie cez bránku určenú len na prípady núdze. V autobusoch sa zase šoféri vyhýbajú vypýtaniu si lístka, ak ho cestujúci pri nástupe sám neukáže. Boja sa totiž útokov, uviedla MTA pre denník The Wall Street Journal.

Vyhýbanie sa plateniu a z toho vyplývajúce finančné straty ešte viac zhoršujú povesť MTA, ktorá je terčom kritiky za zlý manažment vrátane technických problémov, meškaní a špinavých staníc. MTA sa však sťažuje na nedostatočný rozpočet a nízke zisky z verejnej dopravy. V marci budúceho roka chce preto zvýšiť cenu cestovného.

V zásielke talianskeho vína našli nebezpečnú kobylku

Úrad plánuje nasadiť do boja proti čiernym pasažierom policajtov i vlastných zamestnancov, ktorí by absolvovali náhodné kontroly na staniciach i priamo v autobusoch. Diskutuje sa aj o intenzívnejšom využití kamerového systému. Autobusy, metro a prímestské vlaky v New Yorku využíva každý deň približne osem miliónov ľudí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia