Jednou vetou

Čin páchateľa z nemeckého Münster nemal žiadne extrémistické pozadie

Nakladanie tela obete do auta pred reštauráciou v nemeckom Münsteri 8. apríla 2018.

FOTO: TASR/AP

Krajinský minister vnútra zo Severného Porýnia-Vestfálska Herbert Reul potvrdil v nedeľu doterajšie informácie o páchateľovi útoku dodávkou na sediacich ľudí v centre Münsteru.

Vodič dodávky, ktorý následne spáchal samovraždu, bol s veľkou pravdepodobnosťou z Nemecka pochádzajúcim páchateľom konajúcim individuálne, a nie utečencom. S veľkou pravdepodobnosťou nemá jeho čin žiadne islamistické pozadie. Jestvuje mnoho poznatkov, že motív útoku je v osobe páchateľa, avšak vyšetrovanie tohto aspektu potrvá ešte hodiny a dni. Ešte zďaleka nie sme na konci, je to čas pre vyšetrovateľov, vyplýva z vyjadrenia ministra v Münsteri, ktoré sprostredkovala tlačová agentúra DPA.

Nič neukazuje na extrémizmus

Herbert Reul sa už v sobotu vyjadril, že nič nenaznačuje islamistickému pozadiu útoku alebo skutočnosti, že jeho motívom bol islamský extrémizmus. Polícia, ako však dodal len niekoľko hodín po incidente, napriek tomu preveruje všetky možnosti. Pri incidente v centre mesta Münster v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko prišli v sobotu o život tri osoby vrátane páchateľa a dve desiatky utrpeli zranenia. Pôvodne sa hovorilo o štyroch obetiach, viac ako troch desiatkach zranených a šiestich z nich v ohrození života.

Ako informovala v nedeľu vrchná prokurátorka z Münsteru Elke Adomeitová, útočník bol polícii známy už pre menšie delikty, čelil štyrom vyšetrovaniam v rokoch 2015 a 2016 pre podozrenie z trestných činov vyhrážania sa, poškodzovania cudzieho majetku, podvodu a úteku z miesta dopravnej nehody. Všetky však zastavili.

Nebola v tom politika

Na prvý pohľad, zdôraznila prokurátorka, však z týchto informácií nevyplýva poznanie o kumulácii väčšej kriminálnej energie. To budú musieť detailnejšie preskúmať teraz orgány činné v trestnom konaní. Ani naďalej však nič nenaznačuje politicky motivované pozadie útoku alebo existenciu ďalších podozrivých, konštatovala prokurátorka.

O domových prehliadkach štyroch bytov útočníka, ktoré začali v sobotu podvečer a pokračovali po celú uplynulú noc, informoval v nedeľ v Münsteri tamojší policajný prezident Hajo Kuhlisch. Žiadna z prehliadok dvoch bytov v Münsteri a dvoch bytov vo východnej časti Nemecka nenaznačila možnosť politického pozadia útoku. To isté platí aj o výsledku prehliadok mužových motorových vozidiel a kontajneru. Vyšetrovatelia preto naďalej predpokladajú, že motív a príčiny činu treba hľadať v samotnom páchateľovi. To je aktuálny stav, zdôraznil policajný prezident a dodal, že definitívne vylúčenie čohosi si vyžiada dlhší čas.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia