Jednou vetou

Čína ocenila Kim Čong-una za kroky smerujúce k zmierneniu napätia

Severokórejský vodca Kim Čong-un.

Foto: TASR/AP

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I zablahoželal vo štvrtok severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi k jeho krokom zameraným na zmiernenie napätia vo vzťahoch s Južnou Kóreou. Podľa agentúry AP stretnutie čínskeho ministra s Kimom v Pchjongjangu zdôraznilo snahu Pekingu zostať kľúčovým hráčom v rámci mierového procesu na Kórejskom polostrove.

Wang I tiež oznámil Kimovi, že Čína podporuje posun Severnej Kórey k sústredeniu sa na hospodársky rast, na snahu vyriešiť svoje „legitímne bezpečnostné obavy“ a na kroky smerom k denuklearizácii, uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.

Juhokórejský prezident Mun žiada OSN o účasť na budovaní mieru s KĽDR

Čína „podporuje a blahoželá“ ku Kimovmu minulotýždňovému summitu s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom a k vyhláseniu, ktoré vydali. „Stretnutie prinieslo dobrú príležitosť pre politické riešenie otázky (Kórejského) polostrova,“ uviedol Wang.

V stredu povedal svojmu severokórejskému rezortnému partnerovi Ri Jong-hovi, že Čína plne podporuje snahy Pchjongjangu o rozvoj hospodárstva KĽDR po uvalení sankcií OSN, ktoré viedli k poklesu obchodu medzi oboma krajinami až približne o 90 percent.

Čína chce posilniť „praktickú hospodársku a obchodnú spoluprácu“ so Severnou Kóreou a plne podporuje Pchjongjang pri „koncentrácii svojich síl na hospodársku výstavbu“, uviedol Wang I.

Verná ochranka beží s diktátorom na obed, len sa na to pozrite

Išlo o prvú návštevu šéfa čínskej diplomacie v Severnej Kórei za 11 rokov, pripomína agentúra Jonhap.
Návšteva nasledovala len niekoľko dní po tom, ako lídri Južnej a Severnej Kórey ohlásili kroky smerujúce k odstráneniu jadrových zbraní z Kórejského polostrova. Neuviedli však v tejto súvislosti presné plány či časový rozvrh.

Vyslovili sa tiež za oficiálne ukončenie kórejskej vojny z rokov 1950-53 a za uskutočnenie trojstranných rozhovorov s Washingtonom alebo štvorstranných rokovaní aj s účasťou Pekingu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia