Jednou vetou

Čína poprela použitie laserov voči americkým lietadlám

Ilustračná foto

TASR

Čína v piatok poprela obvinenia, že jej sily cielili vysokovýkonnými lasermi na americké vojenské lietadlá neďaleko čínskej vojenskej základne v africkom Džibutsku.

Čína po dôkladnom prešetrení informovala USA, že ich obvinenia sú absolútne nepravdivé, vyhlásila hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Rovnako aj čínske ministerstvo obrany oznámilo, že odmietlo obvinenia z americkej strany prostredníctvom oficiálnych kanálov. Čína vždy prísne dodržiavala medzinárodné právo a je odhodlaná zachovávať regionálnu bezpečnosť a stabilitu, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Čína ocenila Kim Čong-una za kroky smerujúce k zmierneniu napätia

USA poslali oficiálnu sťažnosť čínskej vláde ohľadom použitia laserov, ktorými v ostatných týždňoch zamerali lietadlá niekoľkokrát. Podľa Pentagónu ide o vážnu hrozbu pre amerických pilotov a Washington v tejto súvislosti požiadal Peking o vyšetrovanie.

Spojené štáty tiež vyzvali pilotov na opatrnosť pri prelietavaní okolo určitých oblastí v Džibutsku.
Piloti utrpeli ľahké zranenia očí, uviedla agentúra AP s tým, že nedošlo k žiadnym haváriám lietadiel alebo iným vážnym problémom.

KĽDR: Trojicu amerických väzňov presunuli z pracovného tábora do hotela

Lasery predstavujú vážny problém, pretože pri zacielení na lietadlo môžu zraniť pilotov alebo ich dočasne oslepiť. To môže znamenať bezpečnostné riziko najmä pri vzlete a pristávaní.

Zatiaľ čo Čína pôvodne informovala, že základňa v Džibutsku má byť logistickým uzlom pre mierové misie OSN a hliadky proti pirátom, považuje sa za súčasť čínskej vojenskej expanzie do oblasti Indického oceánu, ktorá znepokojuje regionálneho rivala Indiu, dodáva AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia