Jednou vetou

Čína sa v procese znovuzjednotenia s Taiwanom nechce vzdať možnosti použiť silu

Minister obrany Čínskej ľudovej republiky Wej Feng-che

foto: TASR/AP

Čínsky minister obrany Wej Feng-che v nedeľu povedal, že Peking sa nevzdá možnosti použitia sily v procese znovuzjednotenia s Taiwanom. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vyvinieme úprimnú a rozhodnú snahu o proces mierového znovuzjednotenia, ale odmietame sľúbiť, že sa zriekneme použitia sily,“ povedal Wej Feng-che v Singapure na tradičnom fóre ázijských ministrov obrany. „Akékoľvek podceňovanie rozhodnosti a vôle čínskej armády je nesmierne nebezpečné,“ dodal čínsky minister obrany.

Z obchodného sporu Číny a USA ťaží juhovýchodná Ázia

Čína a Taiwan sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Čína považuje tento ostrov za súčasť svojho územia, nad ktorým v prípade potreby môže prevziať kontrolu prostredníctvom sily. Taiwan sa pokladá za zvrchovaný štát, ktorý má svoj vlastný politický systém, menu a súdnictvo, avšak oficiálne nikdy nezávislosť od Číny nevyhlásil.

Vo svojom príhovore sa generál Wej Feng-che dotkol aj násilného potlačenia študentmi vedených protestov na na pekinskom Námestí nebeského pokoja zo 4. júna 1989, ktoré označil za „správnu politiku“.

Čínske podniky musia spolupracovať s vládou, treba na to myslieť, uviedla Legardová

„Tá udalosť bola politickým otrasom a ústredná vláda prijala opatrenia, aby tento otras zastavila, čo je správna politika,“ povedal v Singapure Wej Feng-che a zároveň vyslovil počudovanie, že aj po 30 rokoch sa nájdu ľudia, ktorí tvrdia, že reakcia vtedajšej čínskej vlády na takmer sedem týždňov trvajúce protesty nebola adekvátna.

„Tých tridsať rokov dokázalo, že Čína prešla veľkými zmenami. Čína prežíva obdobie stability a rozvoja,“ dodal Wej Feng-che.

Demonštrácie za nastolenie základných ľudských práv, slobody slova a proti komunistickej vláde sa konali pod študentským vedením na Tchien-an-men od 15. apríla do 4. júna. Ich potlačenie armádou si podľa odhadov vyžiadalo 1000-10.000 obetí na životoch.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia