Jednou vetou

Čína si pripomína desiate výročie ničivého zemetrasenia

Čínu zasiahlo v máji 2008 najničivejšie zemetrasenie za posledných 30 rokov

foto: TASR/AP

Čína si v sobotu pripomenula desiate výročie ničivého zemetrasenia, ktoré 12. mája 2008 zasiahlo provinciu S'-čchuan na juhozápade krajiny. V ruinách budov zahynulo viac než 87.000 ľudí vrátane 5335 školákov. Zemetrasenie s magnitúdou 7,9 nastalo v popoludňajších hodinách.

Čínsky prezident Si Ťin-pching zaslal list konferencii o zemetraseniach, ktorá sa konala na počesť tohto nešťastia, oznámila agentúra Sinchua. Prezident v danom liste uvádza, že krajina „rozšíri svoje kapacity na ochranu pred prírodnými katastrofami“ a posilní vedecké poznávanie týchto úkazov.

Po erupcii sopky vyhlásil Trump na Havaji stav katastrofy

Po tom, ako vyšlo najavo, že následkom otrasov bolo ťažko poškodených 7000 škôl, vypuklo pobúrenie verejnosti. Padli obvinenia z nekvalitnej výstavby, krátenia stavebného procesu a z korupcie; mnohé iné budovy stojace neďaleko totiž zostali po zemetrasení pevné. Vláda dosiaľ nezverejnila výsledky vyšetrovania.

Krajina sa však touto tragédiou zjednotila. Udalosť spolu s následnými letnými olympijskými hrami v Pekingu pomohla Číňanom vytvoriť nový pocit národnej identity. V súčasnosti sú mestá a obce, ktoré zničilo zemetrasenie, v prevažnej miere už obnovené a čínska vláda vyčlenila na tieto účely miliardy dolárov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia