Jednou vetou

Čína si v súvislosti so zatknutím riaditeľky Huawei predvolala veľvyslanca USA

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Čína si v nedeľu predvolala amerického veľvyslanca Terryho Brandstada, aby vyjadrila námietky voči "extrémne nepríjemnému" zatknutiu finančnej riaditeľky čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei. Informáciu priniesla agentúra AFP.

 Čína žiada, aby Spojené štáty stiahli žiadosť o vydanie Meng Wan-čou, ktorú podozrievajú z porušovania amerických obchodných sankcií voči Iránu.

„Čínska strana nesúhlasí so zatknutím a dôrazne vyzýva Spojené štáty, aby čínskemu vážnemu a spravodlivému stanovisku venovali náležitú pozornosť,“ oznámilo čínske ministerstvo zahraničných vecí v oficiálnom vyhlásení. Námestník šéfa rezortu Le Jü-čcheng upozornil, že USA vážne porušili zákonné práva a záujmy čínskej občianky.

Brit, ktorý prežil kontakt s novičkom, sa bojí, že jed ho napokon zabije

Meng Wan-čou zadržali minulú sobotu vo Vancouveri. Zatknutie si vyžiadali úrady USA a podľa vyjadrení kanadského ministerstva spravodlivosti jej hrozí vyhostenie do Spojených štátov.

Čína si v súvislosti so zadržaním Meng Wan-čou v sobotu predvolala aj kanadského veľvyslanca Johna McCalluma. Kanadský súd má v pondelok vydať rozhodnutie o prepustení Meng na kauciu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia