Jednou vetou

Čína zaviedla „recipročné“ opatrenia voči americkým diplomatom

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Čína v piatok oznámila, že zaviedla "recipročné" opatrenia voči americkým diplomatom na jej území. Tí teraz budú musieť upovedomiť ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu päť pracovných dní predtým, ako sa stretnú s miestnymi predstaviteľmi.

 Čína informovala v stredu o nových opatreniach americké veľvyslanectvo, uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing. Ide podľa nej o „protiopatrenie“ voči októbrovému rozhodnutiu Washingtonu a obmedzeniach týkajúcich sa čínskych diplomatov.

„Opätovne naliehame na americkú stranu, aby napravila svoje chyby a zrušila príslušné smernice,“ povedala hovorkyňa podľa agentúry AFP.

Rusko plánuje obnovu svojej flotily jadrových ľadoborcov

USA v októbri zaviedli pre čínskych diplomatov povinnosť upovedomiť americké ministerstvo zahraničných vecí pred stretnutiami s miestnymi alebo štátnymi predstaviteľmi a s vzdelávacími a výskumnými inštitúciami.

Washington vtedy označil tento krok za „recipročný“. Podľa jedného zo zástupcov rezortu diplomacie bol dôvodom fakt, že sa americkí diplomati nemohli stretávať s mnohými čínskymi predstaviteľmi a akademikmi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia