Jednou vetou

Čínskeho právnika odsúdili na štyri a pol roka za „protištátnu činnosť“

Ilustračná foto

foto: TASR

Známeho čínskeho právnika Wang Čchüan-čanga odsúdili v pondelok na štyri a pol roka väzenia za obvinenie z rozvratnej protištátnej činnosti. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie súdu na severovýchode Číny.

Wang bol „uznaný za vinného z rozvratnej protištátnej činnosti, odsúdený na štyri roky a šesť mesiacov väzenia a na päť rokov zbavený politických práv,“ píše sa vo vyhlásení ľudového súdu v čínskom meste Tchien-ťin.

Americkí predstavitelia údajne zvažujú zrušenie ciel na čínsky dovoz

Súdny proces sa odohral za zatvorenými dverami vlani 26. decembra. Súd vtedy oznámil, že proces nebol pre verejnosť prístupný z dôvodu možného odhalenia „štátnych tajomstiev“.

Právnik Wang Čchüan-čang (42) sa venoval háklivým prípadom, ktoré sa týkali policajného násilia, a obhajoval aj príslušníkov v Číne zakázaného duchovného hnutia Fa-lun-kung. Nezvestný bol od augusta 2015, keď sa uskutočnil veľký záťah proti ľudskoprávnym aktivistom.

Jeho manželka Li Wen-cu nemala od jeho zmiznutia žiadne správy. Úrady len potvrdili, že Wang bol zadržaný. Návštevy vo väzení však neumožnili ani Li, ani rodinnému advokátovi.

Kanadský premiér Trudeau odvolal veľvyslanca v Číne po kontroverzii okolo Huawei

Spomínaný záťah proti aktivistom za obranu ľudských práv sa uskutočnil 9. júla 2015 a podľa tohto dátumu sa o ňom hovorí ako o „záťahu 709“. V danom období komunistická tlač v Číne označila niektorých zo zadržaných za „hlavnú zločineckú skupinu, ktorá vážne ohrozila spoločenský poriadok“ v krajine.

Takmer tri roky po tomto záťahu je väčšina z vtedy zadržaných odsúdená a vo väzení, resp. v domácom väzení. Mnohí z nich sa verejne priznali k vine, ktorá im bola pripisovaná, a boli súdení v neverejných procesoch.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia