Jednou vetou

Čínsky parlament potvrdil Si Ťin-pchinga vo funkcii prezidenta

Čínsky prezident Si Ťin-pching

Foto: TASR/AP

Čínsky parlament v sobotu odsúhlasil pokračovanie Si Ťin-pchinga vo funkcii prezidenta krajiny ďalších päť rokov s tým, že jeho pôsobenie už nebude obmedzené na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Agentúry AP a DPA uviedli, že delegáti Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov prijali toto rozhodnutie jednomyseľne v rámci prebiehajúceho výročného zasadnutia v Pekingu.

Prezident Si Ťin-pching (64), ktorý sa úradu ujal v marci 2013, bol zároveň potvrdený vo funkcii predsedu čínskej Ústrednej vojenskej komisie. Za viceprezidenta parlament zvolil Siovho spojenca Wang Čchi-šana.

Zrušenie ustanovenia ústavy, ktoré časovo obmedzovalo pôsobenie prezidenta a viceprezidenta vo funkcii, schválili účastníci výročného zasadnutia ešte minulú nedeľu. Čínski predstavitelia tento krok obhajujú, keďže podľa nich zlaďuje pôsobenie Si Ťin-pchinga ako prezidenta, generálneho tajomníka vládnucej komunistickej strany a najvyššieho veliteľa ozbrojených síl. Kritici však tvrdia, že pravdepodobne povedie k väčšej politickej represii a súbojom medzi straníckymi frakciami.

Parlament v sobotu schválil aj najrozsiahlejšie zmeny v čínskom vládnom aparáte za posledné roky, zahŕňajúce vytvorenie nových ministerstiev a zlúčenie regulačných orgánov pre banky a poisťovne. Na výročnom zasadnutí v Pekingu sa celkove zišlo viac ako 3000 delegátov.

Čínsky parlament schválil rozsiahlu reorganizáciu vlády

Čínsky parlament schválil najrozsiahlejšie zmeny v tamojšom vládnom aparáte za posledné roky, zahŕňajúce vytvorenie nových ministerstiev a zlúčenie regulačných orgánov pre banky a poisťovne. Urobil tak v rámci prebiehajúceho výročného zasadnutia, na ktorom sa zišlo v Pekingu vyše 3000 delegátov.

Podľa agentúry DPA hlasovalo za navrhovanú reorganizáciu až 2966 členov Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, zatiaľ čo dvaja boli proti a takisto dvaja sa zdržali hlasovania.

Na základe schváleného návrhu sa počet ministerstiev a vládnych dozorných orgánov na podobnej úrovni zníži z terajších 34 na 26. Majú pritom vzniknúť nové ministerstvá, ktoré budú mať na starosti záležitosti veteránov či postupy pri mimoriadnych situáciách.

Ukončená bude napríklad činnosť komisie pre plánovanie rodiny, ktorá bola zodpovedná za presadzovanie medzičasom odvolanej politiky jedného dieťaťa.

Reorganizácia je označovaná za súčasť pokračujúceho úsilia Pekingu o zjednodušenie vlády a posilnenie kontroly Komunistickej strany Číny nad štátom.

Môže vás zaujímať

Juan Carlos I. sa údajne zdržiava v Dominikánskej republike