Jednou vetou

Čínsky prezident pricestoval na štátnu návštevu Ruska

Čínsky prezident Si Ťin-pching

Foto: TASR/AP

Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval v stredu na štátnu návštevu Ruska. Jeho lietadlo pristálo na moskovskom letisku Vnukovo 2.

Čínskeho lídra privítala v ruskej metropole čestná garda pozostávajúca z vojakov všetkých typov ruských ozbrojených síl, informovala tlačová agentúra TASS.

Medvedev uistil Pellegriniho, že SR môže považovať RF za spoľahlivého dodávateľa

Si Ťin-pching má na programe stretnutie s ruským ministrom rozvoja Ďalekého východu a Arktídy Alexandrom Kozlovom, námestníkom ruského ministra zahraničných vecí Igorom Morgulovom, ruským veľvyslancom v Číne Andrejom Denisovom a čínskym ambasádorom v Rusku Li Chuejom.

Si Ťin-pching bude v stredu rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Krátko po ich rozhovoroch v Kremli obaja lídri navštívia oficiálnu slávnosť odovzdania dvoch čínskych pánd veľkých Moskovskej zoologickej záhrade.

Prezidenti navštívia aj koncert v divadle Boľšoj teatr pri príležitosti 70. výročia nastolenia diplomatických vzťahov medzi Moskvou a Pekingom.

Si Ťin-pching bude vo štvrtok a piatok pokračovať vo svojom programe v Petrohrade, kde bude kľúčovým hosťom Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra (SPIEF).

Kushner diskutoval v Bruseli o Blízkom východe – detaily jeho plánu nie sú známe

Čínsky prezident podľa vlastných slov verí, že jeho štátna návšteva Ruska bude veľmi prínosná a bude slúžiť ako impulz pre rozvíjanie bilaterálnych vzťahov.

„Som si istý, že táto návšteva určite prinesie plodné výsledky a bude slúžiť ako stimul pre stabilný rozvoj čínsko-ruských vzťahov, komplexného partnerstva a strategickej spolupráce v novej ére,“ povedal Si Ťin-pching po prílete do Moskvy.

Líder dodal, že jeho rokovanie s Putinom bude zamerané na plán rozšírených vzájomných vzťahov a kľúčové otázky medzinárodnej i regionálnej situácie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia