Jednou vetou

Čínsky prezident tento týždeň navštívi KĽDR, stretne sa s Kim Čong-unom

Na archívnej snímke z 19. júna 2018 čínsky prezident Si Ťin-Pching (vpravo) a severokórejský vodca Kim Čong-un si podávajú ruky počas stretnutia v Pekingu

foto: TASR/AP

Čínsky prezident Si Ťin-Pching plánuje tento týždeň absolvovať dvojdňovú štátnu návštevu Severnej Kórey. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na čínske štátne médiá.

Si Ťin-Pching navštívi Severnú Kóreu vo štvrtok a piatok na pozvanie jej vodcu Kim Čong-una, uviedla vo vysielaní čínska štátna televízia CCTV. Dodala, že pôjde o prvú cestu čínskeho lídra do susednej východoázijskej krajiny za uplynulých 14 rokov.

Severná Kórea obvinila Spojené štáty z neplnenia záväzkov zo summitu Trump-Kim

Správu o návšteve priniesla aj severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA, podrobnosti však neuviedla.
Návšteva čínskeho prezidenta sa uskutoční v čase 70. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR), uviedla ďalej CCTV. Dodala, že obaja lídri budú diskutovať o situácii na Kórejskom polostrove.

Správa o tejto návšteve prichádza v čase, keď rozhovory medzi USA a KĽDR o jadrovom programe Pchjongjangu zjavne stagnujú. Tohtoročný druhý summit Trump-Kim vo vietnamskom Hanoji stroskotal pre nezhody okolo denuklearizačných krokov Severnej Kórey a uvoľňovania sankcií zo strany Spojených štátov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia