Migrácia z EÚ do Británie klesla pod 100 tisíc osôb

Ilustračná foto

foto: TASR

Prvý raz za takmer päť rokov poklesla čistá migrácia z Európskej únie do Veľkej Británie pod 100.000 osôb. Informovala o tom vo štvrtok televízia Sky News s odvolaním sa na britský Úrad pre národnú štatistiku (ONS).

Za 12 mesiacov do septembra 2017 ich bolo podľa odhadov 90.000, vyplýva z najnovšej štatistiky ONS. Prvýkrát tak tento počet poklesol pod 100.000 od dvanásťmesačného obdobia končiaceho sa v marci 2013.

Ide o výrazný, až 45-percentný pokles od predchádzajúceho roka, keď čistá migrácia z krajín EÚ bola podľa odhadov 165.000 osôb. Čistá migrácia predstavuje rozdiel medzi počtom ľudí prichádzajúcich a odchádzajúcich z Británie.

„Brexit by mohol byť faktorom pri rozhodovaní ľudí prisťahovať sa alebo odsťahovať z Británie, ale rozhodovanie ľudí migrovať je komplikované a môže byť ovplyvnené mnohými rozličnými dôvodmi,“ uviedla Nicola Whiteová z ONS.

Premiérka Theresa Mayová sa doteraz drží záväzku svojho predchodcu Davida Camerona znížiť čistú migráciu z celého sveta na „desaťtisíce“. Podľa najnovších údajov ONS sa tento počet medziročne znížil o 29.000 na 244.000 osôb, pripomína Sky News.

Môže vás zaujímať

Mladík sa na súde priznal k zhodeniu chlapca z vyhliadky v Tate Modern