Jednou vetou

Clooneyová vyzvala mjanmarskú líderku, aby prepustila väznených novinárov

Amal Clooneyová

foto: TASR/AP

Prominentná britsko-libanonská advokátka zaoberajúca sa ľudskými právami Amal Clooneyová v piatok vyzvala mjanmarskú líderku Aun Schan Su Ťij, aby udelila milosť dvojici novinárov tlačovej agentúry Reuters, ktorí sú uväznení v Mjanmarsku, tvrdiac, že líderka má "kľúče" k ich prepusteniu.

Clooneyová to uviedla počas svojho prejavu o slobode tlače na pôde OSN v New Yorku, pričom sa pokúsila prepojiť niekdajší ikonický status Su Ťij ako obhajkyne ľudských práv s výzvou na prepustenie väznených žurnalistov. Ťjo Sou U (28) a Wa Lone (32) boli zatknutí vlani v decembri na predmestí bývalej mjanmarskej metropoly Rangún.

Mužov obvinili z porušenia zákonov o štátnom tajomstve počas práce na správe o masakre rohinských moslimov a tento mesiac ich odsúdili na sedem rokov odňatia slobody, čo vyvolalo medzinárodné pobúrenie.

Chcem vedieť viac!

Clooneyovej, ktorú cituje denník The Guardian, ich zatknutím sa mjanmarská vláda pokúsila zabrániť agentúre Reuters v publikovaní správy o protizákonnom zabití desiatich rohinských mužov a chlapcov. Advokátka poznamenala, že Su Ťij kedysi „umožnila mladým ľuďom dúfať v slobodné Mjanmarsko, ktoré rešpektuje právny poriadok“.

„Vie, že masová vražda nie je štátnym tajomstvom, a keď o tom novinár napíše, ešte neznamená, že je špiónom. Kedysi hlásala, že už aj jediný politický väzeň je neakceptovateľný, a tak dúfame, že zasiahne a pokúsi sa napraviť nespravodlivosť spojenú s týmto prípadom,“ povedala Clooneyová na adresu mjanmarskej líderky.

Srbsko uviedlo armádu a políciu do bojovej pohotovosit

Približne 700.000 rohinských moslimov utieklo do susedného Bangladéša na pozadí brutálnej vojenskej kampane v prevažne budhistickom Mjanmarsku. Tamojšia armáda čelí obvineniam z hromadného znásilňovania, vrážd a vypálenia tisícov obydlí po útoku rohinských militantov na bezpečnostné základne v auguste 2017.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia