Clooneyová to uviedla počas svojho prejavu o slobode tlače na pôde OSN v New Yorku, pričom sa pokúsila prepojiť niekdajší ikonický status Su Ťij ako obhajkyne ľudských práv s výzvou na prepustenie väznených žurnalistov. Ťjo Sou U (28) a Wa Lone (32) boli zatknutí vlani v decembri na predmestí bývalej mjanmarskej metropoly Rangún.
Mužov obvinili z porušenia zákonov o štátnom tajomstve počas práce na správe o masakre rohinských moslimov a tento mesiac ich odsúdili na sedem rokov odňatia slobody, čo vyvolalo medzinárodné pobúrenie.
Clooneyovej, ktorú cituje denník The Guardian, ich zatknutím sa mjanmarská vláda pokúsila zabrániť agentúre Reuters v publikovaní správy o protizákonnom zabití desiatich rohinských mužov a chlapcov. Advokátka poznamenala, že Su Ťij kedysi „umožnila mladým ľuďom dúfať v slobodné Mjanmarsko, ktoré rešpektuje právny poriadok“.
„Vie, že masová vražda nie je štátnym tajomstvom, a keď o tom novinár napíše, ešte neznamená, že je špiónom. Kedysi hlásala, že už aj jediný politický väzeň je neakceptovateľný, a tak dúfame, že zasiahne a pokúsi sa napraviť nespravodlivosť spojenú s týmto prípadom,“ povedala Clooneyová na adresu mjanmarskej líderky.
Srbsko uviedlo armádu a políciu do bojovej pohotovosit
Približne 700.000 rohinských moslimov utieklo do susedného Bangladéša na pozadí brutálnej vojenskej kampane v prevažne budhistickom Mjanmarsku. Tamojšia armáda čelí obvineniam z hromadného znásilňovania, vrážd a vypálenia tisícov obydlí po útoku rohinských militantov na bezpečnostné základne v auguste 2017.