Jednou vetou

Neuveríte, kde sa možno stretnú Donald Trump a Kim Čong-Un!?

Americký prezident Donald Trump a vodca KĽDR Kim Čong-un

Foto: archívne, TASR/AP

Predstavitelia USA a KĽDR vedú tajné konzultácie o pripravovanej schôdzke lídrov oboch krajín, pričom ako možné dejisko jej konania sa spomína aj Ulanbátar. Informovala o tom v sobotu televízia CNN.

Podľa zdroja, na ktorý sa televízia odvolala, to svedčí o tom, že prípravy na dlhoočakávaný summit napredujú.
CNN uviedla, že v rámci príprav schôdzky lídrov sa tímy USA a KĽDR skontaktovali niekoľkokrát, a to aj na úrovni expertov tajných služieb oboch krajín. Vyjednávači absolvovali aj spoločné stretnutie v tretej krajine.

Zatiaľ však nedospeli k dohode, kde sa uskutoční stretnutie prezidenta USA Donalda Trumpa a vodcu KĽDR Kim Čong-una. Severokórejská strana trvá na tom, aby sa schôdzka konala v Pchjongjangu, na čo však Biely dom podľa CNN sotva pristúpi. V rámci možných variantov sa hovorí aj o metropole Mongolska.

CNN dodala, že keď sa USA a KĽDR dohodnú na mieste schôdzky, spresní sa jej termín a bližšie sa špecifikuje aj okruh tém rokovania.

Podľa CNN sa ako termín Trumpovho stretnutia s Kimom zvažuje najnovšie koniec mája a začiatok júna. Jednou z hlavných tém ich rozhovoru by mala byť denuklearizácia Kórejského polostrova.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia