Jednou vetou

Corbyn odmietol pozvanie na slávnostnú večeru počas Trumpovej návštevy

Líder britských opozičných labouristov Jeremy Corbyn

Foto: TASR/AP

Líder britských opozičných labouristov Jeremy Corbyn odmietol pozvanie na slávnostnú večeru s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorá sa má uskutočniť počas jeho júnovej návštevy Británie. Informovala o tom agentúra AP.

Corbyn v piatok povedal, že britská „vláda by nemala rozprestierať červený koberec určený pre štátne návštevy, aby si uctila prezidenta, ktorý trhá dôležité medzinárodné zmluvy, podporuje popieranie klimatických zmien a používa rasistickú a mizogýnnu rétoriku.“

Trump sa cíti plný síl a verí, že v prezidentských voľbách porazí Bidena

Dodal však, že sa s Trumpom rád stretne. Vzťah medzi Britániou a USA je dôležitý, avšak jeho udržanie si nevyžaduje pompéznosť a ceremónie štátnej návštevy, uviedol Corbyn.

Pozvanie na slávnostnú večeru s Trumpom minulý týždeň podľa denníka The Independent odmietli aj predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow a líder strany Liberálnych demokratov Vince Cable.

Trumpova dlho odkladaná štátna návšteva Británie je naplánovaná na 3. – 5. júna.

Britská premiérka Theresa Mayová adresovala americkému prezidentovi pozvanie už pred viac než dvoma rokmi.

Cesta sa však dlho odkladala pre obavy týkajúce sa Trumpovho prijatia v Británii a pre pokračujúcu politickú krízu okolo brexitu.

Čínsky prezident príde čoskoro do Bieleho domu, uviedol Trump

Trump je po Georgeovi W. Bushovi a Barackovi Obamovi tretí prezident USA, ktorý dostal pozvanie na štátnu návštevu Spojeného kráľovstva zahŕňajúcu slávnostné privítanie, jazdu na koči ťahanom koňmi a recepciu s kráľovnou Alžbetou II.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre