Jednou vetou

Corbyn označil rokovanie s vyjednávačom EÚ Barnierom za „užitočné“

Líder britských opozičných labouristov Jeremy Corbyn

Foto: TASR/AP

Predseda britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn uviedol, že viedol vo štvrtok v Bruseli "užitočné a informatívne" rokovanie s hlavným vyjednávačom Európskej únie pre brexit Michelom Barnierom.

Corbyn tiež podľa agentúry Reuters povedal, že je ochotný opäť sa stretnúť s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Hrozba, že Británia opustí EÚ bez dohody, je podľa neho „veľmi vážna“. Svoje návrhy na colnú úniu označil za prijateľné.

Jourová: Nikto v EÚ sa nesmie báť nahlásiť, že sa stal obeťou trestného činu

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo štvrtok uviedol, že aj napriek stredajším konštruktívnym rozhovorom s britskou premiérkou Mayovou zostáva pesimistický, čo sa týka vyhliadky na riadený odchod Británie z Európskej únie.

Juncker vyhlásil, že brexit bez dohody „bude mať strašné ekonomické a sociálne následky v Británii a na kontinente“. Robí podľa vlastných slov všetko, čo je v jeho silách, aby sa „mohlo zabrániť najhoršiemu“. Dodal však, že nie je „veľmi optimistický, čo sa týka tejto záležitosti“.

Juncker a Mayová v stredu večer uviedli, že mali v bruselskom sídle EÚ „konštruktívne“ rozhovory. Vyjednávači sa podľa nich budú naliehavo snažiť nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby Británia opustila Úniu bez hladkého prechodného obdobia, uviedla agentúra AP.

Londýn sa musí dohodnúť s Európskou úniou na podmienkach brexitu do polovice marca. Ak sa to nepodarí, bude musieť požiadať o odklad brexitu alebo odísť z EÚ bez dohody.

Novinárske organizácie v Bruseli pripravili vigíliu na pamiatku Jána Kuciaka

Neskôr by už totiž nebolo možné zaistiť schválenie dohody lídrami EÚ pred stanoveným termínom brexitu, ktorým je 29. marec.

Šéf britskej diplomacie Jeremy Hunt v stredu v Berlíne na pôde Nadácie Konrada Adenauera vyhlásil, že jedinou cestou, ako sa vyhnúť neriadenému brexitu, je riešenie otázky tzv. írskej poistky, teda budúceho režimu na hranici medzi oboma časťami írskeho ostrova.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule