Jednou vetou

Corbyn poprel, že nazval premiérku Mayovú „hlupaňou“

Líder britských opozičných labouristov Jeremy Corbyn

Foto: TASR/AP

Líder britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn poprel, že premiérku Theresu Mayovú nazval počas jej stredajšieho vystúpenia v parlamente "hlupaňou". Informovala o tom agentúra DPA.

Corbyn údajne vo svojom komentári počas hlasnej debaty Dolnej snemovni britského parlamentu zamrmlal slovo „hlúpa“ nasledované dvojslabičným slovom.

Šéf labouristov tvrdil, že povedal „hlúpi ľudia“ vo vzťahu k veľkému počtu zákonodarcov, ktorí vykrikovali, robili si posmech a vydávali ďalšie zvuky po tom, ako premiérka prirovnala politické manévrovanie labouristov k vianočnému predstaveniu.

Corbyn vyzval v parlamente Mayovú na odchod a potichu ju urazil

„Nepoužil som slová „hlúpa žena“ v súvislosti s premiérkou a ani s nikým iným, a vôbec nesúhlasím s používaním sexistických alebo mizogýnnych reči v akejkoľvek podobe,“ povedal.

Údajná urážka vyvolala hnev v Dolnej snemovni britského parlamentu, napísala agentúra Reuters. Viacero členov Konzervatívnej strany Corbyna obvinilo z urážky Mayovej a vyzvali ho, aby sa ospravedlnil.

Lajčák: Nikto nevie, ako to dopadne, ale sme pripravení aj na tvrdý brexit

Britská premiérka Theresa Mayová v Dolnej snemovni, kde pravidelne každý týždeň odpovedá na otázky poslancov, hovorila aj o najhorúcejšej a najproblémovejšej téme – dohode o brexite, teda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktorú vyrokovala v Bruseli. Premiérka sa snaží presvedčiť zákonodarcov, aby ju podporili, lebo podľa nej ide o najlepšiu možnú dohodu.

Británia má z EÚ vystúpiť 29. marca 2019 a dohodu musia schváliť zákonodarcovia britského parlamentu. Ich hlasovanie bolo preložené na budúci rok na týždeň začínajúci sa 14. januára.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia