Jednou vetou

Corbyn vyzval v parlamente Mayovú na odchod a potichu ju urazil

Líder britských opozičných labouristov Jeremy Corbyn

Foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová v stredu v Dolnej snemovni, kde pravidelne každý týždeň od poludnia odpovedá na otázky poslancov, najprv pripomenula 30. výročie teroristického bombového atentátu na lietadlo nad škótskym mestom Lockerbie a vzdala poctu všetkým obetiam.

Takisto zaželala šťastné a veselé vianočné sviatky všetkým pracovníkom v parlamente, ozbrojených silách a pohotovostných službách.

Lajčák: Nikto nevie, ako to dopadne, ale sme pripravení aj na tvrdý brexit

Potom už začala rozprávať o najhorúcejšej a najproblémovejšej téme – dohode o brexite, teda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktorú vyrokovala v Bruseli. Premiérka sa snaží presvedčiť zákonodarcov, aby ju podporili, lebo podľa nej ide o najlepšiu možnú dohodu.

Británia má z EÚ vystúpiť 29. marca 2019 a dohodu musia schváliť zákonodarcovia britského parlamentu – ich hlasovanie bolo preložené na budúci rok na týždeň začínajúci sa 14. januára.

Mayová v stredu ďalej vyhlásila, že jej dohoda zaručuje práva občanom EÚ v Británii i Britom žijúcim na území Únie.
Dodala, že ak bude Spojené kráľovstvo vystupovať z Únie bez dohody, občania EÚ žijúci na britskom území už pred 29. marcom budú môcť zostať a využívať služby „do značnej miery za rovnakých podmienok ako teraz“.

Po Mayovej vystúpil líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn, ktorý si takisto uctil obete bombového útoku nad Lockerbie a takisto každému zaželal „šťastné a veselé“ – aj konzervatívnym poslancom.

JAR vydala zatykač na Grace Mugabeovú, bývalú prvú dámu Zimbabwe

Corbyn potom obvinil premiérku, že iba „mrhá časom“, keď sa ešte snaží v Bruseli dosiahnuť zmeny v dohode o brexite, ktorú Brusel už schválil.

Dodal, že Mayová iba „hrá o čas“ a mala by odstúpiť. Podľa neho je „skutočnosť taká, že premiérka naťahuje čas“, lebo jej dohoda o brexite nemá podporu väčšiny poslancov.

Dôrazne vyhlásil, že chce „železnú záruku“, že hlasovanie v Dolnej snemovni o jej dohode o brexite nebude znovu odložené.

Portál stanice Sky News napísal, že podľa pohybu pier Corbyn na adresu premiérky ticho povedal „hlupaňa“. Obvinil ho z toho aj bývalý predseda Konzervatívnej strany Patrick McCloughlin a na konci otázok a odpovedí žiadal Corbyna, aby sa premiérke ospravedlnil.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia