Jednou vetou

Coveney: Dohoda o brexite schválená britskou vládou je jediná, o ktorej rokujeme

Na snímke írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney

Foto: TASR/AP

Dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, návrh ktorej v stredu prijala vláda premiérky Theresy Mayovej, je jedinou dohodou, o ktorej sa v súčasnosti rokuje. Uviedol vo štvrtok írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney, ktorého citovala agentúra Reuters.

„Aby bolo jasné, toto je jediná dohoda, ktorá je na stole. (Theresa Mayová) Teraz ľuďom jednoznačne povie: takto vyzerá brexit,“ uviedol Coveney v rozhovore pre írsku verejnoprávnu rozhlasovú a televíznu stanicu RTÉ.

Britská premiérka Mayová obhajovala v parlamente dohodu o brexite

Hlavný vyjednávač EÚ o brexite Michel Barnier a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v stredu večer oznámili, že rozhodnutie vlády v Londýne znamená, že došlo k „rozhodujúcemu pokroku“ vo veci zaistenia riadeného odchodu Spojeného kráľovstva z Únie.

Agentúra Reuters pripomenula, že 585-stranový dokument sa vzťahuje na všetky aspekty brexitu – od občianskych práv, cez finančné vyrovnanie s EÚ, pobrexitové prechodné obdobie a dodatkové protokoly o Gibraltáre a britských základniach na Cypre, až po sériu technických otázok súvisiacich s odchodom Británie z EÚ.

Britský minister pre brexit Raab rezignoval

Technická dohoda o brexite schválená EÚ a britskými vyjednávačmi predpokladá, že po skončení prechodného obdobia v júli 2020 bude prijaté rozhodnutie o uzatvorení novej dohody, ktorá zaručí, že írsko-severoírska hranica zostane otvorená. V opačnom prípade sa EÚ a Spojené kráľovstvo budú môcť dohodnúť na jednorazovom predĺžení prechodného obdobia. Alternatívou je, že od januára 2021 začne platiť režim takzvanej „záchrannej siete“ pre Írsko a britskú provinciu Severné Írsko, kde bude fungovať spoločný kontrolný mechanizmus.

Záchranná sieť v praxi znamená, že bude vytvorená colná únia medzi EÚ a Britániou, teda že Severné Írsko zostane súčasťou rovnakého colného režimu aký bude platiť vo zvyšku Spojeného kráľovstva. Colná únia sa bude vzťahovať na všetky druhy tovarov s výnimkou produktov rybolovu a akvakultúry.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia