ČR: Areálom chemických závodov otriasol výbuch, na mieste je šesť mŕtvych AKTUALIZOVANÉ

Chemické závody v Kralupoch

zdroj: Česká televízia

Okrem šiestich obetí hlásia úrady aj dvoch zranených. Podľa prvých informácií nastal v jednej z firiem v areáli výbuch.

aktualizované 12:14

Starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček pre Českú televíziu povedal, že časť areálu, kde došlo k výbuchu, je momentálne uzatvorená. Podľa neho explodovala vo vnútri chemického závodu nádrž. Ďalšie nebezpečenstvo ale podľa neho nehrozí. K výbuchu naviac došlo v časti areálu, ktorá je ďaleko od mesta. Ľudia v okolí tak vraj ohrození nie sú. Prevádzka v okolí závodu je obmedzená.

Miesto výbuchu máme v súčasnosti zabezpečené, takže by nemalo dôjsť k žiadnemu ďalšiemu výbuchu,“ dodal hovorca stredočeských hasičov Petr Svoboda. Príčiny výbuchu zatiaľ nie sú jasné, na miesto mieri vyšetrovateľ.

Explózia v areáli chemičky Synthos sa ozvala okolo 10.00 hodiny. Nastala zrejme v časti chemických výrob. „Podľa prvých informácií od hasičských jednotiek bolo nájdených šesť mŕtvych osôb. Ďalší sú zranení. Viac informácií zatiaľ nemáme, uviedla hovorkyňa hasičov Vladimíra Kereková.  „Vyslali sme štyri posádky záchranárov a vrtuľník, uviedla pre Novinky.cz hovorkyňa záchranárov Petra Effenbergerová.

Podľa radnice nastal výbuch pri kontrole. „Výbuch vznikol pravdepodobne pri čistení nádrže, povedal pre idnes.cz hovorca radnice Aleš Levý.

V chemičke práve robili každoročnú odstávku prevdzky kvôli čisteniu. Podľa mojich informácií čistenie robila nová firma a zrejme došlo k porušeniu predpisov. Malo totiž dôjsť k elektrickému skratu v prázdnej nádrži, ktorú čistili, a kvôli plynom nastala explózia,povedal indes.cz kralupský starosta Libor Lesák.

správu aktualizujeme 

Môže vás zaujímať

FOTO: Klimatický aktivista vyliezol na Big Ben prezlečený za Borisa Johnsona