Jednou vetou

Cséfalvayová: Odklad brexitu by mala EÚ umožniť len v krajnom prípade

Poslankyňa Katarína Cséfalvayová

Foto: TASR

Prípadný ďalší odklad brexitu by mala Európska únia umožniť len v prípade, ak by bol technicky nevyhnutný, aby mohol nastať riadený brexit a len na krátke obdobie. Na sociálnej sieti to uviedla predsedníčka parlamentného zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) v reakcii na britský zákon proti brexitu bez dohody.

Británia po brexite bez dohody ponúkne občanom EÚ trojročné víza

„Treba si uvedomiť, že aj neustály odklad brexitu má negatívne následky pre EÚ, keďže nenecháva dostatok priestoru a kapacít venovať sa prioritám, ktorých nie je v súčasnom svete málo,“ priblížila. Čo sa týka otvárania dohody o brexite, za smerodajný poslankyňa považuje postoj Írska.

Návrh predložený labouristickým poslancom Hillarym Bennom zaväzuje premiéra Borisa Johnsona, aby do 19. októbra predložil parlamentu na schválenie buď dohodu o brexite, alebo nechal poslancov hlasovať o odchode bez dohody.

Ak by to Johnson do tohto termínu neurobil, musel by požiadať EÚ o odklad termínu brexitu do 31. januára 2020. V prípade, že by Únia navrhla iný termín, musel by ho do dvoch dní posúdiť parlament.

Britskí poslanci sa priklonili k odkladu brexitu

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu návrh schválili v stredu (4.9.) večer napriek nesúhlasu premiéra Borisa Johnsona. Ten trvá na tom, že Spojené kráľovstvo musí opustiť EÚ 31. októbra, či už s dohodou alebo bez nej.

Členovia Snemovne lordov informovali, že návrh nebudú blokovať a prerokujú ho do piatkového (6.9.) večera.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi