Jednou vetou

ČSSD i komunisti podržia Babišovu vládu v hlasovaní o nedôvere

Český premiér Andrej Babiš

foto: TASR/AP

Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) podporí vládu premiéra Andreja Babiša v budúcotýždňovom hlasovaní o vyslovení nedôvery. Oznámil to v piatok predseda ČSSD Jan Hamáček, uviedol webový portál iDNES.cz.

Návrh ČSSD z Ústeckého kraja, aby strana odišla z menšinovej vlády, získal na rokovaní predsedníctva iba desať zo 41 hlasov. Ďalších desať členov predsedníctva vrátane českého ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka sa zdržalo hlasovania a 21 hlasovalo proti.

Demonštrácie proti Babišovej vláde nemajú zmysel, myslí si Zeman

„Zastávam názor, že pokiaľ sa nám bude dariť napĺňať ciele, pre ktoré sme do vlády išli, tak ten vládny angažmán má zmysel,“ povedal Hamáček.

Rovnaký postoj podľa neho prevláda aj v regiónoch. Bez účasti vo vláde by podľa jeho slov strana nemala možnosť presadzovať svoj program.

Zotrvanie v Babišovom kabinete však sociálni demokrati podmienili okrem iného tým, že štátny rozpočet umožní napĺňať ich programové ciele, bude zaručená nezávislosť justície a situácia na ministerstve kultúry sa vyrieši do 30. júna.

Prvý podpredseda ČSSD Roman Onderka má podľa iDNES.cz iný názor a už neverí premiérovi Babišovi po tom, ako porušil niektoré nepísané dohody, o ktorých spolu hovorili. To ovplyvnilo aj jeho prístup k spolupráci s Babišovým hnutím ANO.

Predseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha povedal, že vývoj dal za pravdu tým, ktorí boli v strane proti vstupu do vlády. Pre ČSSD je podľa neho teraz zložité odchádzať z koalície, pretože by ju nahradila strana Sloboda a priama demokracia (SPD) a vláda by pokračovala ďalej.

FOTO: Čaputovú na prvej zahraničnej návšteve privítal Zeman

Podporu vláde Andreja Babiša predtým deklarovala aj Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM). Hlasovanie o nedôvere vyvolali opozičné subjekty Občianska demokratická strana (ODS), Piráti, ľudovci (KDU-ČSL), TOP 09 a hnutie Starostovia a nezávislí (STAN).

Opozícia chce o nedôvere hlasovať po návrhoch auditných správ Európskej únie, ktoré hovoria o strete záujmov premiéra Babiša pri čerpaní dotácií pre koncern Agrofert. Česku hrozí, že bude musieť vrátiť až 450 miliónov korún (17,5 milióna eur).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia