Jednou vetou

Cyklón Kenneth v Mozambiku si vyžiadal najmenej jednu obeť

Ilustračné foto

zdroj: pixabay.com

Najmenej jednu obeť si vyžiadal cyklón Kenneth, ktorý v piatok zasiahol sever Mozambiku. Nový cyklón udrel v tejto juhoafrickej krajine len šesť týždňov po tom, ako tam cyklón Idai usmrtil viac než 600 ľudí a státisíce vyhnal z domovov. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Očakáva sa, že v postihnutej oblasti spadne v nadchádzajúcich desiatich dňoch zhruba 600 milimetrov zrážok, čo predstavuje dvakrát vyšší úhrn, než to bolo v marci po cyklóne Idai v meste Beira za približne rovnaké obdobie, oznámil Svetový potravinový program (WFP). Zároveň dodal, že na pomoc ľuďom zasiahnutým cyklónom je pripravených 1000 ton potravinových zásob.

Jednu ženu v meste Pemba podľa miestneho núdzového strediska usmrtil padajúci strom. Cyklón zničil i množstvo domov v okrese Macomia v provincii Cabo Delgado. V meste Palma sa potopili štyri lode; neboli pritom hlásené žiadne obete.

Rusko je pripravené rokovať s USA a Čínou o zmluve o jadrových zbraniach

Keď sa cyklón Kenneth priblížil k územiu Mozambiku, dosiahol podľa informácií centra pre varovanie pred tropickými cyklónami silu štvrtej kategórie – hurikánu – s rýchlosťou vetra 220 kilometrov za hodinu. Vláda už vo štvrtok preventívne evakuovala približne 30.000 ľudí.

Cyklón Kenneth spôsobil vo štvrtok zosuvy pôdy v oblastiach, kde sa búrka s takou intenzitou nevyskytla za posledných 60 rokov, uviedli meteorologické úrady. Organizácia Spojených národov vyhlásila, že je to prvýkrát, čo túto krajinu počas jedného ročného obdobia zasiahli dva cyklóny. OSN varovala pred rozsiahlymi povodňami.

V niektorých oblastiach v severnom Mozambiku a meste Pemba zaznamenali aj výrazné výpadky elektrického prúdu, uviedla hovorkyňa Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca Katie Wilkesová.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem