Jednou vetou

Cyprus odmietol tvrdenia Ruska o americkej základni

Cyperský prezident Nikos Anastasiadis

foto: TASR/AP

Cyperský minister zahraničných vecí Nikos Christodulides odmietol v piatok tvrdenia Ruska, že USA chcú zriadiť na Cypre vojenskú základňu ako bariéru proti šíriacemu sa ruskému vplyvu v regióne.

Podľa agentúry AP Christodulides uviedol, že zatelefonoval svojmu ruskému partnerovi Sergejovi Lavrovovi a tlmočil mu „vážne obavy“, ktoré má Cyprus zo stredajších pripomienok hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej.

Jej tvrdenie „nezodpovedá skutočnosti“ a porušuje „diplomatické dekórum“, poznamenal Christodulides. Šéf cyperskej diplomacie taktiež povedal, že Cyprus dostal veľa žiadostí od zahraničných vlád, aby v prípade regionálnych kríz pôsobil ako potenciálne útočisko pre evakuovaných občanov.

Minister nedávno uviedol v parlamente, že cyperská vláda minulý rok povolila využívanie letísk na humanitárne misie v 672 prípadoch, prístavy otvorila 225-krát, pripomenula AP. Zacharovová okrem iného pohrozila Cypru „odvetnými opatreniami“, ak sa nechá zatiahnuť do plánov USA a NATO v tomto regióne.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia