Jednou vetou

Dagmar Havlová má narok na odškodné vo výške štyri milióny korún

Dagmar Veškrnová-Havlová.

foto: archív, TASR - Michal Svítok

Manželka bývalého česko-slovenského a českého prezidenta Václava Havla Dagmar má na základe verdiktu vrchného súdu v Prahe dostať od vydavateľstva Bauer Media odškodné vo výške štyri milióny korún (približne 155.000 eur) za tvrdenie, že v čase smrti svojho manžela mala milenca. Informoval o tom v utorok spravodajský server Novinky.cz.

Havlová pôvodne žiadala od vydavateľstva ospravedlnenie a odškodné vo výške päť miliónov korún za článok o jej údajnom mileneckom pomere.

Najpopulárnejším politikom v ČR zostáva aj napriek poklesu Babiš

Článok nazvaný „Škandálne zvesti o Dáše Havlovej. Šokujúce obvinenie — Tajné rande v kúpeľoch“ vyšiel v časopise Pestrý svět marci 2012, približne tri mesiace po Havlovej smrti. Okrem odškodného má bývalá česká prvá dáma nárok aj na ospravedlnenie.

Spomínaná čiastka výrazne prevyšuje sumy, ktoré súdy obvykle priznávajú za porušenie práva na ochranu osobnosti. Podľa odvolacieho senátu bol zásah do tohto práva extrémny a intenzívny.

Zemanovi dôveruje podľa prieskumu stále väčšina Čechov

Odvolací senát Havlovej nepriznal plnú sumu, pretože sa nepodarilo dokázať, že by nepravdivé tvrdenie negatívne ovplyvnilo aj jej charitatívnu činnosť.

Aktivity spoločnosti Bauer Media v ČR a na Slovensku kúpila vlani v októbri spoločnosť Mafra patriaca do holdingu Agrofert.

Môže vás zaujímať

Čína, Južná Kórea i Egypt hlásia nárast počtu infikovaných